Vladimír Michna "> Průhledný fotovoltaický panel vyrábí elektřinu i na zemědělské půdě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pruhledny-fotovoltaicky-panel-vyrabi-elektrinu-i-na-zemedelske-pude
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SOMI: Průhledný fotovoltaický panel vyrábí elektřinu i na zemědělské půdě

31. října 2024 | SOMI
Autor: Vladimír Michna, tel: 735746517
Obří potenciál pro výrobu elektřiny na zemědělské půdě přináší nedávno schválená novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu.
Využívají se také ve sklenících, kde jejich částečná průhlednost umožňuje růst rostlin při současné produkci elektřiny. Zajímavou aplikací je i jejich využití v automobilovém průmyslu, například ve střešních oknech.
Spojuje průhlednost a schopnost vyrábět elektřinu
Průhledné (nebo také transparentní) fotovoltaické panely představují příklad moderní solární technologie, která dokáže skloubit dvě zdánlivě protichůdné vlastnosti - průhlednost a schopnost vyrábět elektřinu.
„Pozemek využitý pro výrobu energie zůstane v Zemědělském půdním fondu, v registru bude stále zapsán jako zemědělská plocha a může na něj být i nadále vyplácena dotace. Elektřinu pak může zemědělec využít sám pro vlastní spotřebu nebo ji dál prodávat. Klientům pomáháme s celým projektem fotovoltaiky od návrhu až po realizaci včetně zajištění dotací a následného servisu,“ říká Yveta Sammon, výkonná ředitelka společnosti SOMI, která průhledné panely dodává.
Selektivní absorpce světla
Fungování průhledných panelů je založeno na principu selektivní absorpce světla. Zatímco běžné solární panely zachycují a přeměňují na elektřinu široké spektrum slunečního záření, průhledné panely se zaměřují především na zachycení UV a infračerveného záření, přičemž velkou část viditelného světla propouštějí.
Konstrukce těchto panelů je tvořena několika tenkými vrstvami, včetně transparentních vodivých vrstev, nejčastěji z materiálu známého jako ITO (indium tin oxide). Klíčovou součástí je aktivní vrstva obsahující speciální polovodičové materiály, které dokážou přeměňovat světlo na elektrickou energii při zachování částečné průhlednosti.
Současná technologie průhledných fotovoltaických panelů dosahuje účinnosti mezi pěti až deseti procenty, což je méně než u tradičních neprůhledných panelů. Míra průhlednosti se může pohybovat od 20 do 70 procent v závislosti na konkrétním typu a použité technologii. I přes nižší účinnost představují tyto panely významný pokrok v oblasti solární energie, především díky možnosti jejich integrace do míst, kde běžné panely nelze použít.
Tato technologie stále prochází vývojem a výzkumem, přičemž vědci pracují na zvýšení její účinnosti při zachování nebo dokonce zvýšení průhlednosti. Představuje důležitý krok směrem k budovám, které budou energeticky soběstačné a zároveň architektonicky atraktivní.


Vladimír Michna, tel: 735746517
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist