https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-elektrarna-na-strese-rodinneho-domku-zacala-napajet-elektrickou-sit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SOLARTEC s.r.o.: První elektrárna na střeše rodinného domku začala napájet elektrickou síť

15. listopadu 2000 | SOLARTEC s.r.o.
Autor: Ing. Tomáš Nenička
První fotovoltaická solární elektrárna svého druhu v České republice byla dnes uvedena do provozu na střeše rodinného domu v Praze. Jde o fotovoltaický systém o výkonu 1 kilowatt, který dodává vyrobenou elektřinu do sítě a zároveň slouží majiteli jako záložní zdroj elektřiny pro případ výpadku proudu v síti.

„Je to první případ na rodícím se českém trhu s fotovoltaickými systémy, kdy soukromá osoba, mající už přístup k elektrické síti, investovala své prostředky do ekologické elektřiny ze slunce a to bez jakékoliv státní podpory,“ prohlásil Ing. Jiří Bártek, CSc., obchodní ředitel společnosti SOLARTEC s.r.o., která fotovoltaický systém dodala. „V ČR soukromá osoba bohužel nemá nárok na státní podporu instalace fotovoltaického systému,“ dodal Ing. Bártek. Nový energetický zákon sice stanoví povinnost výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale prováděcí vyhlášky, jež stanoví cenu za tuto elektřinu, dosud nejsou schváleny. Za „sluneční elektřinu“ tak rozvodné závody nabízejí např. 0,68 Kč/kWh (1)

V sousedním Německu bylo jen v minulém roce nainstalováno několik tisíc podobných fotovoltaických systémů, povětšině s podporou výhodných úvěrů v rámci národního programu „100 tisíc solárních střech“. (2) Od 1. dubna 2000 navíc v Německu platí zákon, podle něhož jsou distribuční energetické společnosti povinny vykoupit elektřinu z fotovoltaických systémů za zvýhodněnou cenu 0,99 DM za kWh (17,50 Kč/kWh). Německá politika podpory fotovoltaiky je tak v souladu s akčním plánem Evropské unie, který do roku 2010 počítá v Evropě s instalací 650.000 fotovoltaických střech a fasád.

Střecha rodinného domku v Praze je osazena 10 fotovoltaickými panely typu Solartec72-108 (3) o celkovém výkonu 1080 Wp. Dodávku vyrobené elektrické energie do rozvodné sítě zajišťuje speciální síťový měnič SP 1500e. Tento fotovoltaický systém vyrobí ročně v podmínkách ČR přibližně 1 MWh elektrické
energie. (4)

Ing. Tomáš Nenička
vedoucí oddělení FV projektů
e-mail: projects@solartec.cz
SOLARTEC s.r.o.
internet: www.solartec.cz

Poznámky.:

(1) údaj získaný od VČE a.s.
(2) Jen v roce 1999 byl v Německu instalován výkon fotovoltaických panelů 10 MW (celkově ke konci téhož roku asi 60MW), letos se očekává přírůstek 50MW.
Typická instalace má výkon od 1 do 2,5 kW.
(3) Fotovoltaické články, měnící sluneční záření přímo na elektřinu, jsou vyráběny společností SOLARTEC s.r.o.v Rožnově pod Radhoštěm.
(4) Nainstalovaný systém pracuje následujícím způsobem: Síťový měnič dodává vyrobenou elektrickou energii do rozvodné sítě a zajišťuje nabití záložních akumulátorů. V případě výpadku elektrické rozvodné sítě zabezpečí měnič spuštění záložního okruhu. Na záložní okruh jsou připojeny elektrospotřebiče, jejichž provoz nesmí být přerušen (čerpadla pro fototermální kolektory, počítače, nouzová světla, zabezpečovací zařízení). Po obnovení dodávky elektrické energie z rozvodné sítě jsou nejprve fotovoltaickými panely dobity akumulátory, které dodávaly elektrickou energii, prostřednictvím měniče, do záložního okruhu. Následně je obnovena dodávka "solární" elektrické energie do rozvodné sítě.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist