https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-evropska-obcanska-iniciativa-predlozena-komisi-milion-evropanu-pozaduje-moratorium-na-geneticky-modifikovane-plodiny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: První evropská občanská iniciativa předložena Komisi - Milion Evropanů požaduje moratorium na geneticky modifikované plodiny

10. prosince 2010 | Greenpeace
Organizace Avaaz a Greenpeace včera předali komisaři pro zdraví Johnu Dallimu historicky první evropskou občanskou iniciativu. Tato iniciativa je součástí Lisabonské smlouvy a umožňuje, aby milion občanů vyzval Evropskou komisi ke změně evropského zákona [1].

Petice žádá Komisi, aby přestala povolovat geneticky modifikované (GM) plodiny do doby, než bude ustavena nová nezávislá etická a vědecká autorita, která vyhodnotí jejich dopady. To je plně v souladu s jednohlasným požadavkem 27 ministrů životního prostředí z roku 2008 [2], který volal po reformě Evropského úřadu pro bezpečnost potravin [3].

Petice byla vyhlášena záhy poté, co Komise udělila v březnu 2010 povolení pěstovat GM brambor s přítomným markerovým genem antibiotické rezistence, a to navzdory vážným obavám vědců. Jen o sedm měsíců později v září ji podepsal miliontý občan [4]. Řada států již vznesla kvůli udělení povolení pěstovat GM brambor na Komisi žalobu k Evropskému soudnímu dvoru [5].

Výkonný ředitel Avaazu (organizace, která svými on-line kampaněmi dává lidem možnost ovlivňovat politické dění na globální úrovni), pan Ricken Patel k tomu řekl: „Pro evropskou demokracii se jedná o obrovský krok vpřed. Občané Evropy předložili Komisi více než milion důvodů, proč by měla naslouchat veřejnosti a konat s opatrností spíše než hájit soukromé zájmy hrstky agrochemických společností, které se snaží ovlivnit budoucí obraz zemědělství v Evropě. Obrovská a rychlá odezva jasně ukazuje nadšení občanů pro využití tohoto nového nástroje, který oživí hlas demokracie v evropské politice.”

Vedoucí evropské kanceláře Greenpeace Jorgo Riss k tomu dodal: „Dnes zazněl hlas milionu občanů. Nyní je morální i právní povinností je vyslyšet. Tato občanská iniciativa poslouží jako lakmusový test demokracie. Buďto EU zohlední obavy ohledně GM plodin anebo se přikloní na stranu lobbyistů chemického průmyslu. Evropané požadují bezpečné potraviny a trvale udržitelné zemědělství, což EU stále ještě nedokáže zajistit. Dokud nezávislí odborníci neprozkoumají otázku bezpečnosti GMO, mělo by být zastaveno udělování povolení na veškeré GM plodiny. ”

Poslanec Evropského parlamentu pan Gerald Haefner doplnil: „Lisabonská smlouva zaručuje občanům právo na tuto iniciativu. Jsem potěšen, že toho již občané využili, jak názorně ukazuje tato společná petice Avaazu a Greenpeace Teď už je to jen na Evropské komisi, aby ji jakožto první takovouto občanskou iniciativu od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost náležitě zohlednila.”

Na oslavu předání petice se zástupci Avaaz a Greenpeace sešli s komisařem Dallim a prohlédli si trojrozměrný obraz pole vytvořený světoznámým výtvarníkem Kurtem Wennerem před sídlem Evropské komise v budově Berlaymont.

-----------------------------------------

Poznámky:
[1] Evropské instituce zatím neuzavřely stanovení pravidel pro zpracování této iniciativy. Nicméně právní analysa z pera profesora Ludwiga Kramera (College of Europe, University College London, University of Bremen), bývalého vedoucího právního odboru DG pro životní prostředí tvrdí, že odpovídající článek Lisabonské smlouvy mluví dostatečně jasně k tomu, aby mohl být přímo použit v tomto případě. Právní rozklad je ke stažení zde: http://www.greenpeace.org/eu-unit/press-centre/policy-papers-briefings/ECI-legal-opinion

[2] Rada Ministrů pro životní prostředí jednomyslně hlasovala pro požadavek, aby Komise významně posílila proces vyhodnocování risik plynoucích z GMO.
[3] Nezávislost EFSA byla mnohokráte zpochybněna (např. Le Monde či De Zeit). Letos v říjnu zveřejnili statistici EU oficiální výsledky průzkumu veřejného mínění, které odhalují , že odpor ke GM potravinám opět vzrostl, a to na 61% (Eurobarometer). Podle Greenpeace tyto plodiny nemohou být kontrolovány a souvisí úzce s průmyslovým zemědělstvím, které zvyšuje míru znečištění a snižuje druhovou rozmanitost.
[4] Petici podepsali občané ze všech členských zemí EU. Všechny podpisy byly uznány jako platné. Pro jejich přehled klikněte zde:
http://www.greenpeace-media.cz/download/The Q&A.pdf
[5] Povolení k pěstování GM bramboru bylo právně napadnuto v květnu Maďarskem, od té doby se připojilo i Rakousko, Lucembursko, Polsko a Francie.

Pro fotografie kontaktujte John Novis on +44 7801 615889 (mobil)
john.novis@greenpeace.org
Pro video a b-roll kontaktujte Michelle Thomas on +31 6249 41942 (mobil) michelle.thomas@greenpeace.org

---------------------------------

Petici naleznete zde:
www.greenpeace.org/gepetition
http://www.avaaz.org/en/eu_gmo/


Kontakty:

Avaaz:
Brianna Cayo Cotter +0032 470 636677, media@avaaz.org
Alice Jay +34 608 934971, media@avaaz.org

Greenpeace:
Jack Hunter +32 476988584, jack.hunter@greenpeace.org
Jorgo Riss +32 496122109, jorgo.riss@greenpeace.org

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel.: 608 601811

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist