Karolína Šůlová "> První hnízdo sršně asijské u nás bylo zlikvidováno - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-hnizdo-srsne-asijske-u-nas-bylo-zlikvidovano
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: První hnízdo sršně asijské u nás bylo zlikvidováno

9. října 2023 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Během čtyř dnů od nahlášení výskytu sršní asijských se podařilo hnízdo dohledat a zlikvidovat.

Ve čtvrtek byly přes e-mail invaznidruhy@nature.cz nahlášeny podezřelé poletující sršně v Plzni ve Skvrňanech. V pátek se potvrdilo, že jde o invazní sršně asijské. Od té chvíle začali pracovníci AOPK ČR mapovat jejich pohyb a snažili se nalézt hnízdo. O víkendu v trasování pokračovali kolegové ze Západočeského muzea, kteří v neděli večer sršní hnízdo objevili v koruně stromu nedaleko železniční trati. Likvidaci hnízda provedli v pondělí odpoledne plzeňští hasiči. Hnízdo se podařilo sundat jen málo porušené a bude proto možné ho důkladně prozkoumat. To pomůže k získání cenných informací o životě těchto invazních sršní u nás. V dalších dnech proběhne ještě monitoring okolí hnízda, sledování pak bude bude pokračovat na jaře, kdy se budou řešit případné přezimující královny.

„Hnízdo se podařilo objevit díky trasovací metodě, která umožnila sledovat, jakým směrem sršně létají. Okolí budeme dál sledovat, abychom se utvrdili, že se zásah podařil a nevyskytují se tam další sršni. Odstraněné hnízdo chceme analyzovat, abychom získali představu o tom, jak se tento invazní druh v podmínkách České republiky chová. To může být velmi cenné při řešení případných dalších problémů s těmito nezvanými hosty. Zároveň prosíme veřejnost, aby hlásila případná další podezření na výskyt této sršně na e-mail invaznidruhy@nature.cz. Během tohoto víkendu se na nás lidé již obraceli s podezřením na výskyt sršně asijské v celé řadě dalších případů, které dále prověřujeme,“ popisuje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Za rychlý a efektivní průběh celé akce tímto děkujeme – pracovníkům Západočeského muzea v Plzni za koordinaci, panu Luďkovi Šuldovi za provedení trasovací metody a plzeňským hasičům za precizní likvidaci. Poděkování patří i pohotovému nahlášení o samotném výskytu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist