Jan Freidinger "> První seznam nebezpečných látek v REACH je pouze kapkou v moři - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-seznam-nebezpecnych-latek-vreach-je-pouze-kapkou-vmori
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: První seznam nebezpečných látek v REACH je pouze kapkou v moři

23. října 2008 | Greenpeace
Autor: Jan Freidinger
Dnes vydala Evropská chemická agentura ( ECHA) první seznam nebezpečných látek pro REACH (1), který obsahuje patnáct nebezpečných chemikálií. Podle koalice environmentálních, zdravotních a spotřebitelských organizací je to krok správným směrem, ale stále jen kapka v moři ve srovnání se stovkami známých nebezpečných chemických látek obsažených ve výrobcích, jejichž působení jsme dennodenně vystaveni.

Koalice uvítala vydání této kandidátní listiny pro REACH a vnímá ji jako účinný nástroj pro rychlou náhradu nebezpečných látek bezpečnějšími alternativami. Jsme ale zklamáni tím, že členské státy a Evropská komise nevytvořily seznam obsáhlejší.

Evropští spotřebitelé si nyní budou moci v obchodech vybírat zboží od zubního kartáčku až po osobní počítač, o kterém budou během 45 dní informování, obsahuje-li jejich výrobek chemikálie umístěné na černé kandidátní listině. Další stovky látek budou ovšem i nadále používány navzdory svým prokazatelně škodlivým vlastnostem.

Ftaláty (DINP, DiDP a DNOP), které jsou podobné ftalátům z kandidátní listiny, jsou již zakázány v rámci směrnice EU o hračkách, ale do seznamu pro REACH je žádný z členských států nenavrhl. Stejně tak se na seznamu neobjevil Bisphenol- A, nebezpečná látka, která narušuje hormonální systém.

Pouze šest členských států EU (Rakousko, Německo, Francie, Holandsko, Švédsko, Británie a Norsko) doposud navrhlo chemické látky pro kandidátní listinu. Koalice proto vyzývá ostatní členské státy a Evropskou komisi k rozšíření seznamu tak, aby odpovídal skutečnosti, neboť podobně nebezpečných látek jsou známy stovky.

Mezi patnácti chemickými látkami zařazenými do seznamu je i bromovaný zpomalovač hoření HBCDD, často využívaný v plastech, textilu a elektronice i tři změkčovadla plastů (ftaláty DEHP, DBP, BBP). Ta mohou mít vážný negativní vliv na lidskou plodnost. Běžně je najdeme v lepidlech, barvách, kosmetice a mnohých výrobcích z PVC.

Koalice organizací vyzývá ECHU, aby neprodleně přijala přísná opatření pro kontrolu těchto chemikálií. Řada progresivních společností již začala odstraňovat tyto látky z výroby, včetně největších výrobců elektroniky, kteří přestávají využívat bromované zpomalovače hoření a PVC.


Poznámky pro editory:
(1) Registrace, evaluace a autorizace chemických látek má sjednotit desítky předpisů týkajících se regulace chemických látek.


Kontakty:
Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně, Greenpeace ČR, 608729071
Dr Nadia Haiama – Greenpeace, EU policy director on chemicals: +32 (0)2 274 1913, +32 (0)476 961 376 (mob.), nadia.haiama@greenpeace.org
Dr Lisette van Vliet – Health and Environment Alliance, Toxics Policy Advisor, +32 2 234 3645, lisette@env-health.org




Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist