Barbora Trojak "> První skauti získali certifikaci v programu Ekoklubovna - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-skauti-ziskali-certifikaci-v-programu-ekoklubovna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Junák - český skaut: První skauti získali certifikaci v programu Ekoklubovna

30. června 2023 | Junák - český skaut
Autor: Barbora Trojak, tel: 731 403 647
Tři skautská střediska – z Chotěboře, Kamenice nad Lipou a Rožmitálu pod Třemšínem – a jedna skautská základna v Zikmundově získaly letos v červnu certifikaci Ekoklubovna, která je součástí programu Ekoškola. Jde o první skautské jednotky, které prošly tříletým programem a získaly tuto mezinárodní certifikaci potvrzující jejich zodpovědný přístup k životnímu prostředí i šetrné fungování jejich kluboven a základny.

Program Ekoškola vede školy, učitele a žáky k zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí a jeho zlepšování v jejich okolí. Stojí za ním mezinárodní organizace Foundation for Environmental Education (FEE). Vznikl v roce 1994 a do České republiky se dostal o 11 let později, koordinuje ho zde Vzdělávací centrum Tereza. Certifikát Světová škola v současnosti má v Česku již 156 škol a dalších zařízení pro děti.

Tři skautská střediska a jedna základna se do programu Ekoklubovna zapojily před třemi lety. Během té doby skauti a skautky podobně jako školní týmy analyzovali, jak šetrně či nešetrně v mnoha ohledech a oblastech funguje jejich klubovna či základna. Navrhovali konkrétní kroky pro zlepšení a některé z nich rovnou uskutečnili. Pořádali také k tématu různé akce pro veřejnost.


Chotěboř: Od programů na schůzkách pro roverskou konferenci

„Naším prvním úkolem bylo dát dohromady ekotým a poté udělat důkladnou analýzu naší klubovny a zahrady a jejich chodu. Přitom jsme vybírali, jaké tématu se chceme v rámci Ekoklubovny věnovat,“ popisuje začátek zapojení do programu Eliška Jelínková – Lefe ze skautského střediska v Chotěboři. Pro další práci si chotěbořští skauti a skautky vybrali prostředí klubovny. Mají totiž novou klubovnu a bylo pro ně proto zajímavé přemýšlet o tom, jak by mohla fungovat ještě lépe i s ohledem na její okolí a životní prostředí. Rozhodli se i posílit biodiverzitu na její zahradě. „Jedním z úkolů programu bylo zajistit pro zahradu zdroj vody. Opatřili jsme si sud, do kterého chytáme dešťovou vodu a zaléváme jí záhonky, které zde nově vznikly. U klubovny nám přibyl i stojan na kola a koloběžky, který při cestách do klubovny využívají děti i dospělí,“ popisuje Lefe další novinky v okolí klubovny.

Střediskový ekotým se zaměřil i na osvětu a vzdělávání. Jeho členové si připravili aktivity pro schůzky i prezentace s návrhy, ke kterým v programu přišli, a představili je na střediskových radách. Během tříleté účasti v programu se dostali až k uspořádání výpravy se zaměřením na ekologická témata, vycházku s ekologem nebo roverskou konferenci o životním prostředí. „Občas jsme trochu tápali nad tím, jak některé věci přetavit na skautské prostředí, protože původní materiály projektu jsou uzpůsobeny hlavně pro školy. Měli jsme ale k ruce mentora, který nám velmi pomáhal a mohli jsme se na něj kdykoliv obrátit,“ doplňuje Lefe. Své zapojení do programu Ekoklubovna hodnotí chotěbořští skauti a skautky zpětně pozitivně. Oceňují, že jim program pomohl zpříjemnit prostředí jejich klubovny a zahrady a zvýšit jejich udržitelnost. „Projekt nám dal mnoho nových zkušeností i poznatků. Byla to zároveň fajn příležitost uvědomit si příležitosti, které máme, a říct si: „Aha, tohle by šlo dělat lépe. Pojďme to tu společně udělat hezké a zároveň šetrné a přátelské k celému ekosystému,“ uzavírá za chotěbořské skauty a skautky Eliška Jelínková.


Kamenice nad Lipou: Cesta k udržitelnosti je stále se opakující proces

Ve středisku Fidelis et Fortis z Kamenice nad Lipou během tříletého zapojení do projektu prošli všech sedm kroků Ekoškoly, některé i vícekrát. „Pro náš ekotým bylo nejtěžší nastavit si vlastní fungování. Tým je poskládaný ze členů dvou různých oddílů, každý oddíl byl zvyklý na trochu jiné fungování a jeho členové přicházeli do týmu s odlišnými očekáváními. Část programu jsme navíc absolvovali ještě za covidu. Vyzkoušeli jsme si tedy různé postupy, dělení úkolů i strukturu týmu. Vyhovující podobu se nám povedlo najít až docela nedávno,“ popisuje Andělka Kožiaková ze střediskového ekotýmu, který si říká FeFeronky. I v Kamenici nad Lipou se i díky podnětům z Ekoklubovny objevily u klubovny nový stojan na kola a nádrž na chytání dešťové vody. Kromě toho kameničtí skauti ve své klubovně upravili staré záchody, aby spotřebovávali méně vody a do vodovodního kohoutku přimontovali perlátor. Podobně jako chotěbořský ekotým připravil i ten kamenický programy pro skauty a skautky na jejich schůzky. Věnovali se na nich práci s odpadem a spotřebě vody. Tři roky v programu Ekoklubovna podle Andělky přineslo členům jejich ekotýmu mnoho zkušeností a motivace věnovat se ekologickým a environmentalním tématům více než předtím. Středisku podle ní program umožnil zahájit dlouhodobější projekt podporující větší spolupráci mezi oddíly. „Největším uvědoměním pro nás zároveň bylo, že cesty k větší udržitelnosti jsou stále se opakující proces, nikoli jen jeden postup, kterým stačí popořadě projít a bude hotovo,“ vysvětluje Andělka.

Program Ekoškola staví na společné metodice sedmi kroků, která je jednotná pro celý svět. Program funguje ve více než 70 zemích světa. Certifikace, kterou školy i skauti získají, je platná na tři roky, poté ji její držitelé musí znovu obhájit.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist