https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-spolecne-jednani-organizaci-pobytu-v-prirode-na-ministerstvu-zivotniho-prostredi-take-s-ucasti-cemby
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČeMBA: První společné jednání organizací pobytu v přírodě na Ministerstvu životního prostředí také s účastí ČeMBy

28. října 2009 | ČeMBA
Na Ministerstvu životního prostředí se dne 27.10. uskutečnilo vůbec první společné jednání nejvyšších představitelů státní ochrany přírody a zástupců organizací zabývajících se pobytem v přírodě. Cílem jednání bylo zlepšit komunikaci a porozumění mezi ochranáři a outdoorovými organizacemi a hovořit o sportovním a rekreačním využívání chráněných území.

Jednání svolal ministr životního prostředí Ladislav Miko a za ochranu přírody se jej zúčastnili, kromě ministra a náměstka Františka Pelce, také představitelé všech čtyř národních parků. Z organizací zabývajících se pobytem v přírodě byly pozváni zástupci Klubu českých turistů, Českého horolezeckého svazu, České asociace horských vůdců, Svazu vodáků ČR, Svazu lyžařů ČR, a samozřejmě nemohli chybět ani zástupci České mountainbikové asociace, Tomáš Kvasnička a Hanka Hermová.

Setkání proběhlo ve velmi vstřícné atmosféře. Zástupci oudoorových organizací upozornili na některé situace ze své činnosti, při nichž se dostávají do střetů s ochranou přírody. Vysvětlili také, že mnoho nařízení považují vzhledem k tradici a kultuře pobytu v přírodě za nepřiměřeně přísná. Získávání povolení a výjimek pro vstup je většinou zatěžováno složitými a zdlouhavými byrokratickými postupy. Zástupci ochrany přírody vysvětlili, že mnohé pro outdoorové sporty atraktivní terény v Česku se kryjí s oblastmi s nejcennější a nejzranitelnější přírodou, a že bude třeba hledat řešení pro jejich využívání tak, aby nedocházelo k jejich poškozování, ale ani k zákazům vstupu.

Z hovorů mezi jednotlivými sdruženími vyplynulo, že i přes rozdílná pojetí se vzhledem k ochraně přírody organizace setkávají s velmi podobnými problémy, které bude třeba řešit systémově. I to ukazuje, že existence organizací zabývajících se pobytem v přírodě, a práce, kterou odvádějí, má smysl. Ochrana přírody outdoorová sdružení respektuje. Nyní je však potřeba, aby s nimi začala více spolupracovat ve správě návštěvnosti chráněných území. Z pohledu ochrany přírody je naopak výhodné to, že tyto organizace vedou své členy k odpovědnému chování v přírodě, podobně jako ČeMBA, která propaguje svůj Kodex terénního cyklisty.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist