Eva Veverková "> Rada EU pro životní prostředí se letos poprvé sejde v Bruselu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rada-eu-pro-zivotni-prostredi-se-letos-poprve-sejde-v-bruselu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Rada EU pro životní prostředí se letos poprvé sejde v Bruselu

9. března 2005 | MŽP ČR
Autor: Eva Veverková, tel: 267 122 139
Ve čtvrtek 10. března 2005 se v Bruselu uskuteční řádné zasedání Rady EU pro životní prostředí. Delegaci České republiky povede náměstek ministra – ředitel sekce zahraničních vazeb Tomáš Novotný.

Rada pro životní prostředí projedná řadu témat:

* Lisabonskou strategii - tzv. Kokova zpráva v listopadu 2004 vyhodnotila plnění Lisabonské strategie po pěti letech. Evropská komise se v souladu s jejím doporučením chce v příštích letech zaměřit na podporu růstu a zaměstnanosti při respektování principů udržitelného rozvoje. Vývoj musí být vyvážený, protože ekonomický rozvoj je také podmíněn stavem životního prostředí; na druhou stranu ekoinovace, úspory energií a podobná opatření nejen chrání životní prostředí, ale také přispívají k ekonomickému růstu.

* Zhodnocení environmentální politiky za rok 2004 – vedle hodnocení minulého roku Evropská komise ve své zprávě sděluje, že se v roce 2005 zaměří především na změnu klimatu, biodiverzitu, vztah zdraví a životního prostředí, dále na podporu eko-inovací, energetické účinnosti a udržitelného využívání přírodních zdrojů.

* Střednědobé a dlouhodobé strategie zaměřené na snížení emisí skleníkových plynů – boj proti změně klimatu vyžaduje širokou účast rozvinutých i rozvojových zemí, s přihlédnutím k jejich specifickým potřebám a možnostem. V rámci dlouhodobých strategií v oblasti změny klimatu je potřeba podporovat výzkum a vývoj, zavádění nových účinnějších technologií, zvyšování energetické účinnosti, opatření na snižování emisí ze sektoru dopravy (včetně letecké a námořní), postupné rozšíření evropského systému obchodování s emisemi na další skleníkové plyny (dosud se týká jen CO2).

* Příprava na 13. zasedání Komise OSN pro udržitelný rozvoj (CSD13, New York, 11. – 22. 4 2005) - Přípravu České republiky zajišťuje pracovní skupina Rady vlády pro udržitelný rozvoj pod vedením Ministerstva životního prostředí. Komise OSN pro udržitelný rozvoj se v létech 2004-2005 zabývá tématy voda, sanitární služby a lidská sídla.

* Příprava na 1. zasedání smluvních stran Stockholmské úmluvy o perzistentních organických látkách (2. – 6. 5 2005, Punta del Este, Uruguay) – toto zasedání bude projednávat procesní a organizační záležitosti pro provádění této důležité úmluvy. Ministři budou rovněž diskutovat o rozšíření počtu regulovaných látek.

* Příprava na 2. zasedání smluvních stran Aarhuské úmluvy (25.-.27.5.2005 v Almaty, Kazachstán) – na zasedání se má diskutovat např. o zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí, o efektivnějším nakládání a využívání informací v elektronické formě, o uplatňování principů Úmluvy v rozhodovacích procesech v oblasti životního prostředí na mezinárodní úrovni či o účasti veřejnosti při rozhodování ve strategických záležitostech.

Na Radě EU pro životní prostředí se také bude jednat o nové chemické politice REACH, o ochraně volně žijících ptáků a o problematice dovozu nelegálně vytěženého dřeva do EU.

Zástupci České republiky budou ostatní členské státy informovat o konání 7. mezinárodní konference „Acid Rain“, která se uskuteční ve dnech 12. – 17. června 2005 v Praze. Konference má představit nové poznatky z oblasti problematiky kyselých dešťů jako součást širší problematiky znečišťování ovzduší.

Poznámky:
Aarhuská úmluva byla sjednána 25. června 1998 a představuje mezinárodní právně závazný dokument, který je zaměřen na posílení transparentnosti v oblasti životního prostředí. Úmluva je rozčleněna do tří hlavních pilířů: zpřístupňování informací o životním prostředí veřejnosti, aktivní účast veřejnosti v rozhodovacích procesech a zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí. Česká republika již Aarhuskou úmluvu ratifikovala. Z dalších členských států EU Aarhuskou úmluvy již ratifikovalo Rakousko, Belgie, Kypr, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Polsko, Portugalsko, Slovensko či Španělsko.

Stockholmská úmluva na ochranu lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými vlivy persistentních organických polutantů byla sjednána v roce 2001 a podepsalo ji 90 států včetně České republiky. Úmluva vstoupila v platnost v roce 2004.


Další informace:
Komise OSN pro udržitelný rozvoj http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPISF42QRRP
Stockholmská úmluva o POPs - http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPKQF6Y247O
Stockholm Convention on POPs - http://www.pops.int
UNEP (Komise oSN) - http://www.unep.org/themes/chemicals
Aarhuská úmluva – http://www.unece.org/env/pp

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist