https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/recyklacni-sluzby-namisto-paleni-odpadku-ambrozkuv-odpadovy-navrh-prinese-prulom-v-recyklaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Recyklační služby namísto pálení odpadků - Ambrozkův odpadový návrh přinese průlom v recyklaci

27. září 2002 | Hnutí DUHA
Za razantní průlom oproti dosavadnímu sypání odpadků na skládky a pálení ve spalovnách označilo Hnutí DUHA první oficiální návrh odpadové strategie vlády na příštích deset let. Dnes jej zveřejňuje ministerstvo životního prostředí. Návrh předpokládá, že se výrazně zvýší prozatím mizivá míra recyklace, a odmítá nové spalovny.

Ministerstvo mimo jiné:

- Kritizuje úvahy o výstavbě nových spaloven. Řešení, které je založené na vysoké recyklaci a nepočítá s žádnými spalovnami, je podle Ambrozkova úřadu levnější než pálení odpadků. Investice budou o 1,6-6,5 miliardy korun nižší (10,0-14,9 miliardy korun oproti 16,5 miliardy korun), provozní náklady činí každý rok o 1,2-1,7 miliardy méně. "Tyto závěry jednoznačně hovoří pro využití tohoto modelu a proti budování nákladných a environmentálně méně výhodných spaloven odpadů," konstatuje. [směrná část bod 4]

- Předpokládá, že se hlavně zvýšením recyklace omezí množství skládkovaných nebo spalovaných odpadků o 40 % do roku 2006 a 60 % do roku 2010 [směrná část bod 3.2.2.a.3]. Sousední Rakousko a Německo dnes recyklují zhruba 50 % komunálního odpadu, Česká republika asi 7 % [1].

- Doporučuje, aby kvalitní recyklační služby pro jednotlivé české domácnosti (tzv. pytlový sběr, tedy několik barevných pytlů namísto jedné popelnice) dostaly v městech a obcích přednost před několika kontejnery na každou čtvrť – nedoplňuje ale žádné termíny ani konkrétní závazky pro zavádění těchto služeb [směrná část bod 3.2.3.3.].

- Zavádí konkrétní harmonogram omezování množství obalů na trhu a tedy také odpadu [závazná část bod 3.3.6. B.a], zároveň žádá zavedení zákona podle návrhu Hnutí DUHA, kterým by se povinnost výrobců postarat se o své odpadní lahve (vratnými obaly nebo recyklací) zvýšila na 50 % v roce 2005 a 80 % v roce 2008 [závazná část bod 3.3.6. B.ca].

- Požaduje postupné vylučování PVC především v obalech a dětských hračkách a časem také zákaz pálení a skládkování odpadů z PVC [závazná část bod 3.3.2. B.e].

- Počítá, že poplatky za skládkování odpadků porostou dvojnásobnou rychlostí [směrná část bod 3.2.3.b.3].

- Navrhuje razantní reformu poplatků z těžby stavebního kamene, štěrkopísku a vápence, která by účinně zvýšila recyklaci stavebních a demoličních odpadů [směrná část bod 3.2.3 a.3].

- Předpokládá zvýšení recyklace stavebních a demoličních odpadů na 50 % v roce 2005 a 75 % v roce 2010 [závazná část bod 3.3.3. B.b]

Takzvaný národní Plán odpadového hospodářství, který ministerstvo životního prostředí připravuje pro vládu, určí nakládání s odpady v příštích deseti letech. Spalovny jsou nejen drahé, ale také plýtvají cennými surovinami, jako je papír, kovy, plasty nebo biologické odpady pro kompost. Recyklací a kompostováním lze snížit množství odpadků asi o 80 %. Nízké využívání odpadů u nás způsobují především špatné recyklační služby.

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
"Pokud Libor Ambrozek změní tento návrh ve skutečnost, přestaneme být špinavou zemí Evropy. Prozatím mizivá recyklace odpadků se má zvýšit na běžný evropský standard. Ambrozkův úřad výslovně potvrzuje, že další pálení odpadků v nových spalovnách by bylo nejen toxické, ale také o miliardy korun dražší než rozvoj recyklace o stejné množství. Návrh ministerstva také počítá povinností výrobců postarat se o své odpadní lahve, snižováním množství zbytečných obalů a trhu, postupným zákazem PVC v obalech a dětských hračkách i spalováním či skládkováním tohoto materiálu, razantní reformou úhrad za těžbu nerostných surovin, která podpoří recyklaci, či vyššími poplatky za skládkování. V návrhu ovšem chybí jeden důležitý bod, totiž konkrétní termíny a čísla pro zavádění kvalitních recyklačních služeb pro české domácnosti. Zde se ministerstvo omezuje na vágní doporučení, aby dostaly přednost."

"Nová odpadová strategie bude prvním velkým ekologickým testem nové vlády, a pokud se tento návrh stane skutečností, nesporně v něm uspěla. Otázkou je, zda Ambrozek se svým návrhem dokáže odolat nátlaku vlivné lobby spaloven, a zda také ostatní ministři podpoří řešení, které dává přednost čistému prostředí, kapsám daňových poplatníků a novým pracovním místům."

K dispozici je:

- informační list o připravovaném národním odpadovém plánu a vládním dilematu mezi recyklací a pálením odpadů (lze emailovat ve formátu pdf nebo word či faxovat, také ke stažení na www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/ pdf/plan_odpadoveho_hospodarstvi.pdf,)

- informační list o nevýhodách skládek a spaloven odpadů (email pdf i word, fax, na www.hnutiduha.cz/ publikace/infolisty/pdf/skladky_a_spalovny.pdf

Poznámky:

[1] Míra recyklace komunálního odpadu ve vybraných zemích

Stát/Míra recyklace
Dánsko 64 %
Švýcarsko 52 %
Nizozemsko 46 %
Rakousko 48 %
Německo 48 %
Norsko 40 %
Švédsko 34 %
USA 32 %
Finsko 30 %
ČESKÁ REPUBLIKA 7 %

Práci Hnutí DUHA v oblasti odpadů umožňuje podpora Nadace OSF Praha a Nadace Partnerství.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist