Tiskové zprávy
sdružení Arnika: Recyklovaný papír i na váš úřad
Ostravský magistrát pouze částečně využívá obálky z recyklovaného papíru. Kancelářský papír, kterého se na úřadě spotřebuje nejvíce, již recyklovaný není. Podle informací magistrátu bývá úředníky využíván oboustranně, pokud to dovolí kopírovací technika.
Zatímco v ČR recyklovaný papír používají ve větší míře hlavně ekologické organizace, v západních zemích si našel cestu nejen na úřady a ministerstva, ale také do soukromého sektoru. „Naši úředníci a některé firmy se zatím používání recyklovaného papíru brání, a to i přesto, že jeho výroba je energeticky úspornější, vzniká při ní méně škodlivých emisí, odpadních vod a šetří se naše přírodní bohatství – lesy. Obavy z širšího používání recyklovaného papíru udržují argumenty poukazující na jeho nevhodnost do tiskáren a kopírek. Recyklovaný papír je však nejen levnější, ale produkuje se u nás i v kvalitě srovnatelné s nerecyklovaným papírem. Doba, kdy byl k dostání pouze šedě vyhlížející papír, už dávno pominula,“ uvedl Mgr. Milan Návoj, spoluvedoucí kampaně „Šetrné papírování“. Vše tak závisí jenom na nás – spotřebitelích, zaměstnancích úřadů a kanceláří podniků.
Sdružení ARNIKA se rozhodlo pro zvýšení prestiže recyklovaného papíru založit „Koalici pro recyklovaný papír“. V USA jsou členy podobné koalice nejenom neziskové organizace, banky, státní úřady, ale také renomovaní výrobci kopírovací techniky. Ti tak svým chováním dávají najevo, že používání recyklovaného papíru v tiskárnách a kopírkách se není třeba obávat.
Cílem kampaně Šetrné papírování sdružení ARNIKA je povinné používání recyklovaného papíru na státních úřadech. Součástí bude i oslovování krajských a městských úřadů po celé republice. „Kromě ostravského magistrátu se obracíme s výzvou na zavedení recyklovaného papíru také na městské úřady v Opavě, Karviné, Havířově, Frýdku-Místku a krajský úřad Moravskoslezského kraje,“ podotkla Lenka Daňhelová z ostravské pobočky sdružení ARNIKA.
Používání recyklovaného papíru není jenom gestem, je i počátkem cesty ke strategii tzv. „nulového odpadu“ (Zero Waste), která je moderní cestou nakládání s odpady a zavádí ji řada světových měst či dokonce celé státy. Šetrné využívání obnovitelných přírodních zdrojů, surovin a energie by se mělo stát samozřejmostí pro každého jednotlivce i skupiny, které berou v úvahu potřeby budoucích generací.