Jan Dvořák "> Řešení odpadních vod a energií na hájence Březník už nelze odkládat, Správa NP a CHKO dostala rekordní pokutu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reseni-odpadnich-vod-a-energii-na-hajence-breznik-uz-nelze-odkladat-sprava-np-a-chko-dostala-rekordni-pokutu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP a CHKO Šumava: Řešení odpadních vod a energií na hájence Březník už nelze odkládat, Správa NP a CHKO dostala rekordní pokutu

12. prosince 2014 | Správa NP a CHKO Šumava
Autor: Jan Dvořák
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyměřila Správě Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava rekordní pokutu 3 miliony korun. Důvodem jejího udělení je provozování jímky na odpadní vody z hájenky Březník v rozporu s kolaudačním souhlasem a za absenci havarijního plánu, který je nutný pro uchovávání motorové nafty sloužící pro pohon tamního dieselagregátu. Současné vedení se proti výši pokuty odvolá a současně pracuje na tom, aby infocentrum, muzeum a občerstvení v samém srdci divoké přírody, konečně fungovalo ekologicky jak v letní, tak i v zimní sezóně.

Česká inspekce životního prostředí provedla kontrolu na Březníku na začátku léta letošního roku a zjistila, že jímka na odpadní vody byla provozována v rozporu s povolením příslušného úřadu. Toto pochybení vzniklo v období 2012 a 2013, kdy byla restaurace na Březníku otevřena přes zimu a kdy nebylo možné vyvážet odpadní vody podle stanovených podmínek. Navíc Správa Národního parku nemohla zdokladovat schválený havarijní plán pro skladování dvou tisíc litrů motorové nafty pro dieselagregát, který slouží k výrobě elektrické energie.

„Opravdu jsem nečekal, že hájenka na Březníku, která je pro Čechy i Němce fenoménem v samém srdci šumavské přírody, nemá vyřešené tyto zásadní věci pro svůj provoz. Zvlášť, když během patnácti let prošla dvěma velkými rekonstrukcemi a navýšením provozu," říká ředitel Správy NP a CHKO Šumava Pavel Hubený.

„Když jsem se dozvěděl první výsledky šetření, byl to pro mě šok a okamžitě jsem začal jednat. To znamená, že jsem nechal schválit nový havarijní plán, který už je platný a začali jsme podle potřeby vyvážet odpadní vody," dodává.

Podle sdělení ČIŽP by se z Březníku měly vyvážet odpadní vody nejméně dvakrát až třikrát měsíčně. Pokud by se ale počítalo s maximální kapacitou provozu, měl by fekální vůz na Březník přijet až dvakrát týdně.

„Taková četnost vývozů je dost problematická už v létě, kdy se jednou nebo dvakrát týdně má mezi turisty v nejcennějším místě Šumavy objevovat těžký fekální vůz. V zimě je nemožné toto zajistit a my, jako orgán ochrany přírody a na základě šetření ČIŽP, už nemůžeme vypouštět splašky do přísně chráněné přírody. A na rovinu říkám, že jako ředitel to ani nepovolím. Proto bude Březnická hájenka pro tuto zimu a věřím, že pouze pro tuto zimu, mimo provoz. Alespoň budeme moci v klidu připravit nejlepší řešení těchto problémů," vysvětluje Pavel Hubený.

Odbor řízení projektů Správy NP a CHKO Šumavy výrobu energie a nakládání s odpadními vodami na Březníku už řeší. Zájem projevila asi desítka společností.

„My jsme zatím nikoho nepoptávali, ale firmy, které řeší ostrovní provozy, se hlásily sami, jen na základě informací v médiích. To nás samozřejmě těší, máme totiž z čeho vybírat," říká náměstek ředitele a zároveň vedoucí odboru řízení projektů Správy NP a CHKO Šumava Miloš Juha.

„V prvé řadě ale musíme snížit nejméně o dvě třetiny spotřebu objektu, která se po poslední rekonstrukci zvýšila na neuvěřitelných 63 kW. Snížení spotřeby s sebou přinese i omezení nabídky restaurace. Na jídelníčku nebudou složitá jídla. Zároveň už víme, že potřebnou energii může dodat až pět zdrojů, které se mohou vzájemně doplňovat a zároveň je nezbytné vyřešit kde energii uložit. Hlavním zdrojem může být sluneční elektrárna nebo vodní kolo. Nízkoemisní kotel na dříví, dřevěné pelety nebo štěpku bude objekt vytápět. Zároveň počítáme s instalací kogenerační jednotky nebo malého dieselagregátu, který bude sloužit pouze, jako nouzový zdroj energie. Poměrně intenzivně připravujeme způsob čištění odpadních vod. Chceme přitom pracovat s nejmodernějšími technologiemi v této oblasti," vysvětluje Miloš Juha.

Energetické zajištění hájenky Březník a vyřešení problematiky odpadních vod se začne realizovat na jaře příštího roku tak, aby zimní sezóna 2015/2016 už mohla bez problémů proběhnout. Správa Národního parku počítá s tím, že v průběhu realizace bude Březník otevřený pro turisty, alespoň v omezeném režimu, i v letní sezóně 2015.

„Nechci, aby se už v Národním parku dělaly investice jen na půl nebo na oko. Prioritou je pro nás ochrana přírody, což platí i pro naše budovy. Vím, že to jde a dá se tak předejít podobným excesům, které se propíraly i u našich sousedů v Bavorsku," zakončuje Pavel Hubený.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist