Karel Dolejší "> Říman uhličitý: více uhlí, více emisí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/riman-uhlicity-vice-uhli-vice-emisi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Říman uhličitý: více uhlí, více emisí

20. března 2007 | Greenpeace
Autor: Karel Dolejší, tel: 606 175 602
Neprolamujte limity těžby hnědého uhlí a neničte tak klima. To bylo hlavním poselstvím dnešní akce, kterou se Greenpeace obrátilo na ministra průmyslu a obchodu Martina Římana. Navzdory nepříznivému počasí rozvinuli lezci z balkónu jeho ministerstva transparent s nápisem „Limity těžby chrání i klima“. Další dobrovolníci Greenpeace na balkóně napnuli plachtu s karikaturou ministra a popiskou „Říman uhličitý“. Reagovali tak na jeho současné úsilí otevřít ve vládě diskusi o prolomení ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Zachování limitů je přitom součástí programového prohlášení vlády.

Říman v uplynulých 14 dnech opakovaně veřejně smysl limitů zpochybnil a vyzval k diskusi o jejich prolomení (naposledy minulý čtvrtek v deníku Právo). Vysloužil si za to tvrdou kritiku místních obyvatel včetně starostů dotčených obcí a místních organizací všech vládních stran – ODS, KDU-ČSL i SZ. Poněkud přitom zapadla otázka, jaký vliv by mělo rozšiřování těžby na české emise skleníkových plynů.

Limity stanovila vláda Petra Pitharta svým usnesením č. 444 v roce 1991. Chrání před postupem velkorypadel to cennější, co v severočeské krajině zůstalo: lidská sídla , ostrůvky přírody a kulturní památky.

Územní limity se však zároveň staly důležitým, i když původně patrně nezamýšleným nástrojem ochrany klimatu. Česká republika má jedny z nejvyšších evropských emisí oxidu uhličitého (CO2, hlavního skleníkového plynu) na obyvatele . Téměř 60 % ze všech současných českých emisí CO2 lze přičíst na vrub spalování hnědého uhlí.

Vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský dnes řekl: „Na zachování limitů těžby závisí, jak moc budou Češi v tomto století přispívat ke změnám klimatu. Ministr Říman minulý týden uvedl, že prolomením limitů bychom získali 970 miliónů tun uhlí a klade sugestivní otázku, jestli si můžeme dovolit nechat jej v zemi. Zapomněl však podotknout, že jeho spálením bychom způsobili emise 1,37 miliard tun CO2. To je více než současné roční emise celé Indie s více než miliardou obyvatel. Otázka nezní, jestli si můžeme dovolit nechat uhlí v zemi, ale jestli si můžeme dovolit způsobit tak velké emise.“

V případě zachování limitů přispěje v následujících desetiletích české hnědé uhlí k ohřívání planety maximálně 1,43 miliardami tun CO2. V případě prolomení limitů se toto množství zvýší na 2,78 miliard tun, tedy téměř dvojnásobek (viz tabulka a graf v příloze).

Jan Rovenský uvedl: „V pomyslné soutěži mezi českými politiky o to, kdo nejvíce přispívá ke globálním změně klimatu, by pan Říman v tuto chvíli zvítězil. Nechal by za sebou i takového favorita, jako je Václav Klaus. Klaus totiž jen mluví, zatímco Říman na zvyšování emisí poctivě pracuje.“ Výkonný ředitel Greenpeace ČR Jiří Tutter doplnil: „Samozřejmě nezpochybňujeme právo pana ministra diskutovat svobodně o čemkoliv. Diskuse vlády o smyslu jednotlivých bodů jejího vlastního programového usnesení je ale opravdu revoluční nápad. Nedovedu si jen představit, jak by to s kabinetem dopadlo, kdyby se jeho ostatní členové nechali Římanovým nápadem inspirovat a chtěli zahájit podobnou debatu o rovné dani či jiném z programových pilířů ODS.“

Další informace:
Jan Rovenský, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace
tel.: 723 623 238
e-mail: jan.rovensky@cz.greenpeace.org

Karel Dolejší, tiskový mluvčí Greenpeace
tel.: 606 175 602
e-mail: karel.dolejsi@cz.greenpeace.org
Karel Dolejší, tel: 606 175 602
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist