https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rok-po-ekologicke-havarii-na-becve-chceme-znat-jasne-viniky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Koalice SPOLU: Rok po ekologické havárii na Bečvě chceme znát jasné viníky

27. září 2021 | Koalice SPOLU
Je to rok od ekologické havárie na řece Bečvě, při které jedovaté chemikálie zamořily 40 kilometrů toku a zahubily několik desítek tun ryb. Navzdory uběhlé době ale stále není jasný konkrétní viník. Koalice SPOLU průběh vyšetřování ostře kritizuje a trvá na tom, že veřejnost má právo dozvědět se jméno konkrétního viníka, který je za ekologickou katastrofu zodpovědný. Poukázala i na řadu chyb, k nimž údajně při vyšetřování katastrofy došlo.

„Celý tento rok byl pro mě rokem frustrace, beznaděje a vyčerpání. A to z jediného důvodu – že vyšetřování obrovské havárie stále není u konce. Jsem rád, že se mohu potkat s poslanci a senátory z koalice SPOLU, kteří jako jedni z mála bojují za správné vyšetření havárie,“ říká předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou a ohlašovatel havárie Stanislav Pernický.

Při příležitosti smutného výročí se zástupci koalice SPOLU rozhodli po boku rybářů vypustit do Bečvy alespoň symbolické množství ostroretek – ryb, které jsou pro Bečvu typické. Koalice SPOLU považuje pohromu na Bečvě za nejhorší ekologickou katastrofu v historii České republiky.

„Ty proklaté ryby v Bečvě překonaly 2 jezy, 5 peřejí a teprve 3,5 km od místa otravy pošly. Jen ti slepí a hluší rybáři si těch před otravou prchajících ryb nevšimli. Celkově je to s těmi rybáři těžké, protože neviděli to, co měli, ale zato cítili to, co neměli. Tedy chlor. A jelikož jsou tihle rybáři moc hlasití, Česká inspekce životního prostředí zahájila jejich kontrolu, protože se snaží podat důkazy a vyvrátit pohádky, které tvrdí soudní znalec. Otrava Bečvy se musí důsledně prošetřit a vyvodit z ní důsledky, jen tak ochráníme přírodu pro naše děti a zabráníme dalším ekologickým katastrofám,“ zdůrazňuje Ondřej Benešík, lídr kandidátky SPOLU ve Zlínském kraji.

„Tolik lží a polopravd, jako jsme za poslední rok slyšeli o Bečvě, pamatuju naposledy před rokem 1989. A přitom to hlavní – co se u Bečvy před rokem stalo a kdo to způsobil – stále není jasné. Ve sněmovní vyšetřovací komisi už máme hotovou závěrečnou zprávu a já věřím, že do případu přinese více světla. Bečva nevyšumí, ať už se pravdu o tom, jak k této katastrofě došlo, snaží zatajit kdokoliv,“ nepochybuje poslanec ODS Stanislav Blaha, který je rovněž členem sněmovní vyšetřovací komise.

„Otrava Bečvy nám ukázala nedostatky a nejasnosti v systému ochrany životního prostředí při podobných ekologických haváriích. Proto navrhneme takové legislativní změny, které vyjasní kompetence České inspekce životního prostředí a vodoprávních úřadů, zajistí větší koordinaci krajských záchranných systémů. Musíme prosadit, aby občané byli co nejdříve a povinně informováni v případě podobných ekologických ohrožení,“ vysvětluje Zuzana Vandame, radní města Uherské Hradiště.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist