Šárka Nováková "> Rybníky v Zoo Ostrava – prostředí nejen pro ryby, ale i řadu dalších živočichů a rostlin - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rybniky-v-zoo-ostrava-prostredi-nejen-pro-ryby-ale-i-radu-dalsich-zivocichu-a-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zoo Ostrava: Rybníky v Zoo Ostrava – prostředí nejen pro ryby, ale i řadu dalších živočichů a rostlin

10. října 2024 | Zoo Ostrava
Autor: Šárka Nováková, tel: 778 466 305
Rybníky sloužily dlouhá léta pro expoziční a také pro rybochovné účely. Dříve se většina z nich využívala pro chov kaprů, amurů, sumců a dalších ryb. Aktuálně však zoo zcela mění směr a záměr rybochovného zaměření opouští.

Když se v 50. letech 20. století hledala v Ostravě náhradní lokalita pro budování nové zoologické zahrady, z několika vytipovaných míst byl vybrán areál ve Slezské Ostravě. Jedním z důvodů byl i dostatek povrchové vody. V členitém terénu byly v průběhu let postupně vybudovány rybníky, desítky tůní a také mokřady. Rybníky sloužily dlouhá léta pro expoziční a také pro rybochovné účely. Dříve se většina z nich využívala pro chov kaprů, amurů, sumců a dalších ryb. Aktuálně však zoo zcela mění směr a záměr rybochovného zaměření opouští.

V areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava bylo v průběhu let vybudováno celkem pět průtočných rybníků, které jsou napájeny několika drobnými vodními toky a také průsakovou vodou z přilehlé haldy v jihovýchodní části areálu. Jejich celková plocha zaujímá cca 3,8 ha. Na konci rybniční sítě měl být v minulosti vytvořen ještě jeden rybník. K jeho vybudování nakonec nedošlo a území zůstalo dlouhá léta bez zásahu. Později zde byl vytvořen přirozený mokřad, který dal v roce 2015 vzniknout i naučné expozici Mokřady, která poskytuje útočiště volně žijícím živočichům vázaným na vodní prostředí, ale také mokřadním rostlinám. Rázem jsme byli svědky prudkého nárůstu biodiverzity – stačilo přírodu nechat, ať si žije svým vlastním životem. Objevily se vážky, čolci obecní, užovky obojkové a dokonce i vydry. Mokřady byly inspirací.

I na stávajících rybnících se postupně od produkčního hospodaření ustupovalo a nyní stojíme na počátku nové etapy. Zoo chce ponechat všechny rybníky v režimu přírodě blízkém, a podpořit tak ještě více místní biodiverzitu. Jelikož rybníky budou zároveň dál plnit roli expoziční (na řadě z nich jsou ostrovy pro lemury nebo jsou součástí výběhů kopytníků), nelze je ponechat zcela bez zásahu. Všechny zásahy však budou vedeny odborně a budou vést k vytváření různých přirozených biotopů, od rákosin přes litorální rostlinná společenstva, planktonní společenstva až po stojaté tůně s průzračnou vodou s hejny ryb.

Ponechání vodních nádrží tomuto režimu v minulosti přilákalo do areálu krátkodobě některé vzácnější vodní ptáky, kteří zde začali i hnízdit, například potápky malé. Pak byli vysazeni kapři, ti rozvířili rybniční bahno a potápky zmizely. Rybniční soustavu přitom vyhledávají i další druhy, například ledňáčci říční, slípky zelenonohé a další. Změny se budou realizovat pozvolna několik let. Jedním z kroků bude změnit rybí osádku. Kapři budou nahrazeni původními druhy ryb, jako jsou plotice, perlíni, karasi obecní, okouni či cejni, a proto se budou rybníky postupně vypouštět a vylovovat. Jako první proběhne následující sobotu, tj. 12. října dopoledne, výlov rybníka, který je součástí expozice Pevninské ostrovy (pod Čitvánem). Návštěvníci, kteří se do zoo tento den chystají, mohou výlovu přihlížet. Na místě budou pracovníci zoo prezentovat zájemcům obyvatele našich rybníků v mobilních akváriích. Další rybníky budou postupně následovat v dalších letech.

Dovolujeme si upozornit, že vylovené ryby se nebudou prodávat, nýbrž poslouží jako krmivo pro chovaná zvířata.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist