https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/s-pohozenou-strikackou-vam-pomuzou-pracovnici-z-organizace-laxus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Laxus z.ú.: S pohozenou stříkačkou Vám pomůžou pracovníci z organizace Laxus

8. října 2019 | Laxus z.ú.
Našli jste použitou injekční stříkačku a nejste si jisti, co s ní udělat? V Novém Bydžově funguje terénní služba organizace Laxus. Na terénní pracovníky se můžete obrátit nejen v případě pohozené stříkačky, ale i v situaci, kdy někdo z vašich blízkých užívá drogy.

Terénní pracovníci z organizace Laxus pravidelně navštěvují město Nový Bydžov. Tento rok bylo uskutečněno více než 30 terénních výjezdů. Cílem pracovníků je vyhledávat uživatele návykových látek a pravidelně se potkávat s lidmi, kteří službu již využívají. Jedním z důležitých cílů je také sběr injekčních stříkaček v ulicích. Na tomto cíli spolupracují s Městskou policií, která pracovníkům nalezené stříkačky odevzdává.

Práce terénního pracovníka obnáší mimo jiné i manipulaci s injekčními stříkačky a starost o to, aby co nejmenší množství použitých jehel skončilo v ulicích města. To se v Novém Bydžově dlouhodobě daří. Pohozená stříkačka putuje nejprve do speciální nádoby, kterou vozí pracovníci u sebe, a poté do spalovny jako nebezpečný odpad.

Terénní pracovníci dokážou pomoci i lidem, kteří užívají návykové látky jiným způsobem než injekčně. Může se jednat například o kouření THC nebo šňupání pervitinu. “Tento rok se nám v Novém Bydžově daří práce s tzv. neinjekčními uživateli drog. Jedná se především o užívání MDMA nebo pervitinu,” doplňuje Petr Pavlíček, vedoucí Centra terénních programů Královéhradeckého kraje. A kdo jsou tito uživatelé? “Jedná se většinou o teenagery, kteří experimentují s návykovými látkami a pracovníci jim poskytují především poradenství v oblasti zdraví,” doplňuje Petr Pavlíček.

Lidé z organizace Laxus také spolupracují s rodinnými příslušníky nebo přáteli lidí, kteří užívají návykové látky. Veškeré služby jsou poskytovány zdarma a anonymně - tedy bez nutnosti sdělovat jakékoli osobní údaje. V čase 10.00 - 18.00 se může kdokoli obrátit na terénní pracovníky na čísle +420 734 319 995.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist