Dalibor Dostál "> Se záchranou divokých koní pomáhá nový klip od režiséra Jana Svatoše - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/se-zachranou-divokych-koni-pomaha-novy-klip-od-rezisera-jana-svatose
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Se záchranou divokých koní pomáhá nový klip od režiséra Jana Svatoše

11. srpna 2015 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606635303
Divocí koně se během svého půlročního pobytu v České republice stali druhým nejoblíbenějším zvířetem pro českou veřejnost. Se záchranou těchto ohrožených kopytníků ode dneška pomáhá také nový propagační klip od režiséra Jana Svatoše. Video umístěné na YouTube upozorňuje na možnost podpořit záchranu divokých koní zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777.

„Divocí koně nemají svoji budoucnost jistou. Na světě jich zbývá méně, než například zubrů,“ upozornil ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Klip propaguje také další možnosti podpory, například prostřednictvím dárcovského portálu www.darujspravne.cz/krajina nebo zasláním podpory na sbírkové konto 2100540679/2010.

„Podpora veřejnosti je pro nás velmi důležitá. Věříme, že si milý klip najde cestu k divákům a pomůže nám získat prostředky na záchranu divokých koní,“ dodal Dalibor Dostál.

Peníze získané ze sbírky budou sloužit k nakoupení druhého chovného stáda v Anglii. Zároveň pomohou vylepšit podmínky pro první skupinu koní, která přijela do České republiky letos v lednu. V současnosti se například připravuje vybudování napajedla.

Propagační spot vznikl díky finanční podpoře Středočeského kraje. Komentář bez nároku na honorář načetl rozhlasový moderátor Pavel Ryjáček. Také režisér Jan Svatoš natočil videospot pro neziskovou organizaci za zvýhodněných podmínek.

Divoce žijící koně však přežili v drsném horském prostředí Exmooru ve Velké Británii, na náhorní planině s mnoha mokřinami a vřesovišti. První písemná zmínka o nich spadá do roku 1086 a patří tak k nejstarším plemenům koní v Evropě. Po staletí je místní lidé nazývali jednoduše „divocí koně“ a v královské honitbě byli tradičně vedeni na seznamech divoké zvěře. Až relativně nedávno, v 19. století, se pro ně začal užívat také název exmoorský pony, někdy také keltský pony.

Genetické a archeologické analýzy z posledních let ukazují, že nejlépe odpovídají svým vzhledem, velikostí a zbarvením původním divokým koním střední a západní Evropy. V současnosti zbývá na světě posledních 1500 kusů divokých koní pocházejících z Exmooru.

Ve výzkumu, jehož výsledky zveřejnila v minulých dnech Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, se divocí koně umístili na druhém místě hned za rysy jako druh, jehož ochranu si česká veřejnost v tuzemské přírodě nejvíce přeje.

Propagační klip pro divoké koně si můžete prohlédnout zde: http://youtu.be/4B5KCCOBYdg

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist