https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/serie-fotografii-o-ochrane-outlonu-vahavych-v-ramci-zachranneho-programu-kukang-vyhrala-v-nove-ochranarske-kategorii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

The Kukang Rescue Program: Série fotografií o ochraně outloňů váhavých v rámci záchranného programu Kukang vyhrála v nové „ochranářské“ kategorii soutěže Czech Nature Photo 2020!

15. května 2020 | The Kukang Rescue Program
Autor: Kateřina Holubová, tel: 777 153 133
Koordinátorka veterinární péče a welfare organizace The Kukang Rescue Program, terénní zooložka Zoo Olomouc a zároveň fotografka Lucie Čižmářová získala 1. místo v prestižní české fotografické soutěži Czech Nature Photo 2020. Se svou sérií snímků dokumentujících práci záchranného programu Kukang v ochraně ohrožených a chráněných poloopic outloňů váhavých na Sumatře uspěla ve zcela nové speciální kategorii „Ohrožené druhy a jejich ochrana“, kterou v rámci soutěže vypsala Zoo Praha.

V letošním, v pořadí již čtvrtém ročníku české fotografické soutěže Czech Nature Photo mezinárodní odborná porota hodnotila bezmála dva tisíce snímků přírody od celkem 229 přihlášených autorů z Česka a Slovenska, a to v jedenácti kategoriích. Tři z nich byly letos vytvořeny zcela nově, a jednou takovou je i kategorie „Ohrožené druhy a jejich ochrana“, kterou vypsala a zaštítila Zoo Praha. Právě v této kategorii zvítězila série fotografií aktivit záchranného programu The Kukang Rescue Program, které zachytila fotografka Lucie Čižmářová, terénní zooložka Zoo Olomouc a členka týmu programu Kukang. Ten na indonéském ostrově Sumatra usiluje o ochranu ohrožených a chráněných poloopic outloňů váhavých před nelegálním obchodem a mj. tam vybudoval záchranné a rehabilitační centrum pro outloně zabavené z černého trhu s cílem navrátit je zpět do volné přírody.

„Z výhry mám velkou radost. Především mě těší, že díky tomuto úspěchu a vystavení fotografií se nám podaří opět o něco více rozšířit povědomí veřejnosti o problému nelegálního obchodu s divokými zvířaty, v tomto případě s divokými outloni. A to je v mé fotografické práci to nejdůležitější. Outloni jsou totiž pytlačeni, pašováni a prodáváni jako domácí mazlíčci nebo nabízeni jako 'hračka' pro pobavení turistů. Ti si s nimi udělají 'roztomilou' fotku jako vzpomínku z cest po exotických zemích, čímž ale vážně ohrožují jejich divoké populace, jelikož tito jedinci jsou uloveni z volné přírody. Podobně však tento zvrácený byznys ohrožuje i další divoké druhy zvířat, které nějakým způsobem poutají lidskou pozornost,“ popisuje Lucie své dojmy z výhry.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, předání cen a zahájení výstavy nejlepších fotografií proběhlo dne 5. května v galerii Czech Photo Centre. Vzhledem k opatřením kvůli pandemii koronaviru se však letos ceremoniál konal online. Vítězné fotografie Lucie Čižmářové i dalších autorů oceněných v dalších kategoriích si zájemci mohou prohlédnout v galerii Czech Photo Centre od 12. května do 28. července každý den kromě pondělí. Více informací je k nalezení na webových stránkách soutěže: www.czechphoto.org/cnp/.

Lucie Čižmářová se svými snímky o ochraně ohrožených druhů divokých zvířat zaujala poroty fotografických soutěží již v minulosti, a to i v zahraničí. V předchozích dvou letech uspěla v mezinárodních soutěžích International Photography Awards (IPA) a Tokyo International Foto Awards (TIFA) se svými sériemi fotografií pro kampaň Ukradená divočina. Tato kampaň je společným projektem organizace The Kukang Rescue Program a Zoo Ostrava, informujícím o nezákonném obchodu s divokými zvířaty, částmi jejich těl a výrobky z nich především v Česku, ale i ve zbytku Evropy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist