Hynek Trojánek "> Seznam.cz záměrně mate uživatele a k daňové kontrole se využívají i kamery podél silnic. Další ročník Cen Velkého bratra je tu! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/seznam.cz-zamerne-mate-uzivatele-a-k-danove-kontrole-se-vyuzivaji-i-kamery-podel-silnic.dalsi-rocnik-cen-velkeho-bratra-je
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Seznam.cz záměrně mate uživatele a k daňové kontrole se využívají i kamery podél silnic. Další ročník Cen Velkého bratra je tu!

21. února 2023 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium připravuje osmnáctý ročník Cen Velkého bratra (Big Brother Awards). Ty, kdo nejvíce slídí v našem soukromí, vyhlásí 23. března 2023 v pražském Kampusu Hybernská. Nominace může veřejnost posílat až do 26. února.

Anticeny, které jsou pořádány i v řadě dalších zemí, udělí IuRe opět ve čtyřech kategoriích: Úřední slídil, Firemní slídil, Dlouhodobý slídil a Výrok Velkého bratra. IuRe se ale snaží i motivovat: Pozitivní cenu věnuje tomu, kdo naopak k ochraně soukromí přispívá.

Tipy na ty nejvlezlejší firmy, úřady, či technologie sbírá IuRe po celý rok od veřejnosti. Vítěze jednotlivých kategorií z nich následně vybere porota, letos opět složená složená z odborníků na IT, právníků či novinářů.

“Minulý ročník byl ovlivněný pandemií. Lidé posílali hodně tipů na konkrétní technologie, se kterými se lidé kvůli home-officu a on-line výuce nesetkávali jen v práci, ale hlavně doma. Letos máme mezi nominacemi překvapivě dost tipů do kategorie Výrok Velkého bratra. Nelze to bohužel vysvětlit jinak, než že se sledování a vpád do soukromí více a více normalizuje. Výroky, které by dříve byly skandální, dnes zaznívají v mediálním prostoru mnohem častěji,” komentuje specifikum osmnáctého ročníku výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Mezi zaslanými nominacemi, které jsou dostupné na webu BigBrotherAwards.cz, tak nalezneme například návrh Mariana Jurečky, dle kterého by on-line systémy škol a úřadů práce měly být propojené, což by umožnilo automatické odebírání dávek rodičům v případě školní absence jejich dětí. „Úřednice pak tomu člověku může říct ‚Nekřičte na mě, to já vůbec neovlivním, prostě to je automaticky propsané do systému, vaše dítě do školy nepřišlo‘,“ komentoval to tehdy Jurečka. Konkurovat mu v soutěži bude třeba výrok ředitele IT firmy Petra Lukasíka, dle kterého by se lidé měli připravit na zánik fyzických peněz: což však nevadí, protože je přece “otázka, zda je co schovávat”. Mezi nominovanými je v této kategorii i senátor Goláň: jeho výrok se sice netýká soukromí, ale obecně digitalizace, které by se lidé neměli bránit: “Nejsem v oblasti elektronizace zastáncem jakéhokoliv nářku,“ uvedl senátor v souvislosti s datovými schránkami.

“Nucené digitalizace, a tedy čím dál větší nemožnosti vyhnout se sběru dat, se týkají i další nominace: třeba banka Moneta neumožní lidem se přihlásit do služeb jinak než přes aplikaci, České Dráhy zase zrušily Kilometrickou banku a též se rozhodly pro přechod na digitální odbavení podmíněné sběrem dat,” komentuje další nominace PR koordinátor IuRe Hynek Trojánek.

Mastercard, Meta – ale i český Seznam
Mezi nominacemi ale nechybí ani “staří známí” – digitální obři. Společnost Mastercard je tentokrát nominována za testování biometrického placení úsměvem, společnost Meta pak za svůj projekt Metaverse: ten povede dle mnohých ochránců soukromí primárně k masivnímu vytěžování dat o našem těle.

Zahraniční obry však tentokrát doplňuje i česká internetová jednička Seznam. Nominována je za své tlačítko Odhlásit se, po jehož využití však systém uživatele vůbec neodhlásí a dál je sleduje. Před více než deseti lety si přitom Seznam v Cenách Velkého bratra vysloužil naopak pozitivní cenu.

Mezi nominacemi z české kotliny je dále například brněnský systém na počítání cyklistů, návrh ostravských politiků na vytvoření seznamu nájemníků se závadným chováním či policejní kamery podél silnic, jejich záznamy nedávno využila i finanční správa pro daňovou kontrolu. Nominace může veřejnost posílat až do 26. února skrze web BigBrotherAwards.

Vyhlášení Cen Velkého bratra začne 23. března 2023 v Kampusu Hybernská od 19:00, vstup je zdarma.

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Hynek Trojánek, tel: 607249856
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist