https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skolaci-a-studenti-byli-odmeneni-za-sber-vyslouzileho-elektra-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Recykohraní: Školáci a studenti byli odměněni za sběr vysloužilého elektra

26. listopadu 2019 | Recykohraní
Autor: Jana Čechová, tel: 603 574 631
Dohromady školy zapojené do vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět dosud v letošním roce k recyklaci předaly přes 19 tun drobného vysloužilého elektra a zapojily se do plnění pěti osvětových úkolů.

Ocenění pro školáky i nadšené pedagogy
Slavnostní vyhlášení TOP 10 nejaktivnějších škol v kraji, jenž dnes proběhlo v ostravském Zábavním centru Venuše, bylo poděkováním žákům a studentům, ale v první řadě nadšeným pedagogům, kteří děti vedou k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí. Třídění odpadů k němu neodmyslitelně patří. Zúčastnili se ho také zástupci organizátorů soutěže – Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, kolektivního systému Asekol a obecně prospěšné společnosti Recyklohraní.

Diplomy a drobné odměny pro zástupce úspěšných škol předávala náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje paní Jarmila Uvírová. Vedle dortu si desítka oceněných škol odnesla i body na svá školní konta u Recyklohraní, za které si pak ve speciálním katalogu odměn mohou objednat například knihy, učební či sportovní pomůcky nebo hry.

Spolupráce při eko vzdělávání se rozvíjí
Do programu Recyklohraní, jehož cílem je vést mladou generaci k předcházení vzniku odpadů a učit ji třídit, je zapojeno přes 3 780 mateřských, základních a středních škol z celé České republiky. Jen v Moravskoslezském kraji jich je 420. Dobrou zprávou je, že i v letošním školním roce se spolupráce Recyklohraní a Moravskoslezského kraje rozvíjí.

„Když vidím, jak už malé děti v mateřinkách začínají rozumět tomu, proč je třeba chránit přírodu a třídit odpad, získávám důvěru, že pro nastupující generace bude odpovědnější přístup k životnímu prostředí samozřejmostí,“ říká Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje, a dodává: „V Moravskoslezském kraji se zvyšuje dostupnost sběrných míst, kde je možné vysloužilé elektro odevzdat, pracujeme na osvětě, a i díky tomu se sběrové výsledky zlepšují. Zároveň věřím, že ekologicky vzdělaní žáci a studenti dobře působí na své okolí – v první řadě na své rodiče. To považuji za důležité a v tom vidím velký přínos projektů jako je Recyklohraní.“

Vedle ocenění pro nejaktivnější školy, Moravskoslezský kraj letos finančně podpořil realizaci školního lektorského programu Recyklace hrou, který v září a v říjnu proběhl několika desítkách škol kraje. Dále se stal spoluvyhlašovatelem osvětového úkolu s názvem „Staň se výzkumníkem aneb jak se třídí elektrospotřebiče v Moravskoslezském kraji“. Díky podpoře kraje mohlo také Recyklohraní poskytnout 104 školám zdarma metodický materiál k PVO s názvem EKOABECEDA – Umíme žít bez odpadů. Všechny tyto aktivity proběhly ve spolupráci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, kolektivního systému Asekol a Recyklohraní.


10 nejaktivnější škol Moravskoslezského kraje v roce 2019

Kategorie A – nejaktivnější školy ve sběru (absolutní pořadí). Pozn.: v přepočtu kilogramů na žáka školy v období leden až říjen 2019 bez ohledu na počet žáků školy. Vyhlašujeme první a druhé místo.

1.místo – Základní a Mateřská škola Hlavnice (za 1523 kg elektrospotřebičů vytříděných za leden až říjen 2019, což je 25,81 kg na žáka)

2.místo – Základní škola Malá Morávka (za 281 kg elektrospotřebičů vytříděných za leden až říjen 2019, což je 18,73 kg na žáka)

Kategorie B – nejaktivnější školy ve sběru (velké školy). Pozn.: byly hodnoceny velké školy nad 300 žáků v přepočtu kilogramů na žáka školy v období leden až říjen 2019. Vyhlašujeme první a druhé místo.

1.místo – Základní škola a gymnázium Vítkov (za 793 kg elektrospotřebičů vytříděných za leden až říjen 2019, což je 2,46 kg na žáka/studenta)

2.místo – Gymnázium a Obchodní akademie, Orlová-Lutyně (za 895 kg elektrospotřebičů vytříděných za leden až říjen 2019, což je 1,24 kg na studenta)

Kategorie C – Skokan roku (absolutní pořadí). Pozn.: nejvyšší meziroční nárůst ve sběru drobného elektra. Vyhlašujeme jen první místo.

1.místo – Základní škola Opava-Kylešovice (za největší meziroční nárůst ve sběru elektrospotřebičů na žáka z 49 g v roce 2018 na 880 g v roce 2019)

Kategorie D – Školy aktivní v osvětě
Za příkladný sběr drobných elektrozařízení a aktivitu při plnění osvětových úkolů organizátoři soutěže udělají diplom 5 školám.

• Základní škola a mateřská škola Frýdek-Místek, Lískovec (za 50,18 kg elektrospotřebičů vytříděných za leden až říjen 2019 a za 2 600 bodů získaných při plnění osvětových úkolů).

• Základní škola a mateřská škola Kobeřice (za 201 kg elektrospotřebičů vytříděných za leden až říjen 2019 a za 2 000 bodů získaných při plnění osvětových úkolů).

• Základní škola Orlová-Lutyně, U Kapličky (za 113 kg elektrospotřebičů vytříděných za leden až říjen 2019 a za 2 000 bodů získaných při plnění osvětových úkolů).

• Základní škola a Mateřská školu Těrlicko (za 142 kg baterií vytříděných za leden až říjen 2019 a za 1 250 bodů získaných při plnění osvětových úkolů).

• Základní škola Břidličná (za 108 kg elektrospotřebičů vytříděných za leden až říjen 2019 a za 1 150 bodů získaných při plnění osvětových úkolů)


Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist