Romana Šonková "> Slavné celebrity, akademici a podnikatelé vyzývají světové lídry na konferenci COP27, aby ukončili průmyslové velkochovy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/slavne-celebrity-akademici-a-podnikatele-vyzyvaji-svetove-lidry-na-konferenci-cop27-aby-ukoncili-prumyslove-velkochovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Compassion in World Farming Česko: Slavné celebrity, akademici a podnikatelé vyzývají světové lídry na konferenci COP27, aby ukončili průmyslové velkochovy

18. listopadu 2022 | Compassion in World Farming Česko
Autor: Romana Šonková, tel: 778000288
Více než 200 významných osobností – včetně populárního herce Alana Cumminga, světoznámé bioložky Jane Goodallové či uznávané české spisovatelky Adély Knapové – podepsalo otevřený dopis, v němž vyzývají světové lídry na klimatické konferenci COP27, aby ukončili krutou a škodlivou praxi průmyslových velkochovů a změnili náš globální potravinový systém.

Dopis, který iniciovala mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) v rámci své nové celosvětové kampaně Konec velkochovů, zdůrazňuje naléhavou potřebu transformace našeho globálního potravinového systému a vyzývá světové lídry, aby na Valném shromáždění OSN dosáhli globální dohody o potravinách a zemědělství. Dopis s výzvou byl zveřejněn 17.11. v Den řešení na konferenci COP27.

Dopis podepsalo 208 osobností z celého světa, mezi nimiž jsou např:

- hollywoodští herci Brian Cox, Alan Cumming, Steve Coogan a Eva Greenová

- uznávaní spisovatelé Michael Morpurgo a Barbara Kingsolverová

- náboženští představitelé biskup John Arnold, biskup ze Salfordu, předseda organizace CAFOD, a rabín David Rosen, mezinárodní prezident Světové konference o náboženství a míru.

- významní vědci a akademici Jane Goodallová, Ph.D., primatoložka, zakladatelka Jane Goodall Institute a Posel míru OSN; Peter Singer, profesor bioetiky na Princeton University; Carl Safina, Ph.D., prezident The Safina Center a hostující profesor na Stony Brook University.

- představitelé podnikatelské sféry Dale Vince, majitel společnosti Ecotricity, která vyrábí zelenou elektřinu, Julian Richer, majitel firmy Richer Sounds a filantrop.

Mezi signatáři nechybí ani celá škála českých osobností: Adéla Knapová, spisovatelka a novinářka, David Zábranský, spisovatel, Veronika Šrek Bromová, výtvarnice, Karel Janko, Ph.D., vědecký pracovník Akademie věd ČR, Tereza Vandrovcová, Ph.D., akademická pracovnice na University of New York in Prague a Abhejali Bernardová, vytrvalostní atletka.

V dopise se uvádí: „Má-li světové společenství splnit cíle udržitelného rozvoje, cíle Pařížské dohody o klimatu a cíle Úmluvy o biologické rozmanitosti, je třeba okamžitě přijmout opatření k ukončení průmyslového chovu zvířat.

Od znečištění přes klimatickou krizi až po vymírání volně žijících živočichů a rostlin. Od týrání zvířat po hlad a podvýživu lidí. Podívejte se blíže na téměř jakýkoli globální problém a zjistíte, že jeho jádrem jsou potraviny. Systém založený na nadprodukci a nezdravých potravinách je podporován intenzivními zemědělskými metodami.

Odvětví živočišné výroby produkuje více skleníkových plynů než přímé emise všech letadel, vlaků a automobilů na světě dohromady. Bez urychlených opatření ohrožuje intenzivní živočišná výroba naše holé přežití. Potřebujeme transformaci potravinového systému. Lidé, zvířata a celá naše planeta už nemohou déle čekat."

Nové celosvětové hnutí s názvem Konec velkochovů, které tento týden zahájil CIWF spolu s partnerskými nevládními organizacemi z celého světa, si klade za cíl dosáhnout celosvětové dohody o ukončení průmyslových velkochovů a přeměně našeho globálního potravinového systému tak, aby byl prospěšný lidem, zvířatům a celé planetě. Zveřejněn byl také nový průzkum YouGov, který ukazuje, že téměř dvě třetiny lidí (63 %) ve 13 zemích, kde se průzkum uskutečnil, se domnívají, že průmyslové velkochovy upřednostňují zisk před klimatem a životním prostředím.

Populární herec Alan Cumming, známý zejména z rolí v seriálu Dobrá manželka a filmu X-Men 2, řekl: „Množství plodin, které vyprodukujeme jen proto, abychom nakrmili zvířata, která porážíme na maso, je obrovským plýtváním – zejména když miliony lidí na celém světě denně hladoví. Potřebujeme potravinový systém, který bude spravedlivý, laskavý a udržitelný. Proto podporuji kampaň organizace Compassion in World Farming s názvem Konec velkochovů – abychom společně pomohli tento špatně fungující systém jednou provždy změnit."

Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko, řekla: „Toto je první akce nového globálního hnutí Konec velkochovů, které usiluje o ukončení této kruté a zbytečné praxe, protože zásadně přispívá ke krizím v oblasti klimatu a biodiverzity. Celá třetina globálního oteplování je způsobena výrobou a spotřebou potravin. Náš otevřený dopis, zveřejněný v Den řešení na konferenci COP27, vysílá jasný vzkaz světovým lídrům a zdůrazňuje naléhavou potřebu jednat. Je to úplně jednoduché – bez ukončení průmyslových velkochovů a transformace našeho potravinového systému nebude možné splnit klimatické cíle. Je třeba, aby světoví lídři vytvořili globální dohodu, která splní naše závazky v oblasti klimatu a cílů udržitelného rozvoje dřív, než bude pozdě."

Více informací o kampani najdete na www.end.it.
Romana Šonková, tel: 778000288
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist