Vratislav Kopačka "> Snížení emisí závisí z téměř poloviny na technologiích, které jsou zatím ve fázi prototypu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/snizeni-emisi-zavisi-z-temer-poloviny-na-technologiich-ktere-jsou-zatim-ve-fazi-prototypu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Air Products: Snížení emisí závisí z téměř poloviny na technologiích, které jsou zatím ve fázi prototypu

30. listopadu 2020 | Air Products
Autor: Vratislav Kopačka, tel: 775991656
Jak vyplývá ze zprávy Perspektivy energetických technologií 2020 aktuálně vydané Mezinárodní energetickou agenturou (IEA), pro dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050 se musí urychlit zavádění inovací výroby zelené elektřiny, vodíku, biometanu a ukládání oxidu uhličitého. Technologie, které by měly zajistit přes 45 procent plánovaného snížení emisí v roce 2050, jsou teprve ve vývoji a dosud nebyly nasazeny v širší praxi.

Naplnění cílů Pařížské dohody vyžaduje radikální transformaci energetického sektoru založenou na nových technologiích pro výrobu a využití elektřiny, zpracování uhlíku a využití vodíku s bioplynem. Technologie, které nám to umožní, ale dnes nejsou k dispozici v masovém měřítku, a řada z nich se teprve vyvíjí. Pro dosažení nulových emisí oxidu uhličitého musíme do roku 2050 ve všech energetických odvětvích celosvětově ročně investovat přibližně 3,5 bilionu amerických dolarů.

Nutnost investovat do vývoje a výzkumu platí i pro Českou republiku, kde zatím vzniklo několik dílčích projektů, do kterých vstupují velké zavedené firmy s výzkumnými ústavy, vědeckými pracovišti z akademické sféry a progresivní start-upy. Do investičních memorand na využití moderních technologií na ochranu klimatu se zapojily také kraje. “Od abstraktních vizí musíme přejít ke konkrétním projektům s danými časovými harmonogramy a finančními plány. Jestli u nás má za deset let jezdit 50 tisíc vodíkových aut musíme dnes začít s výstavbou vodíkové infrastruktury,“ uvedla Zuzana Janatová, Hydrogen Development Manager společnosti Air Products, příklad z Akčního národního plánu čisté mobility, který vedle elektřiny počítá s využitím vodíku. Dosáhnout tak ambiciózního cíle bez nasazení nových technologií nebude možné, protože i v technologicky vyspělém a bohatém Německu zatím jezdí jen něco přes 900 vodíkových vozidel. A u nás ještě ani jediné.

Na investice do obnovitelných zdrojů energie by Česko mohlo čerpat až 180 miliard korun z evropského fondu na obnovu ekonomiky po koronavirové pandemii. A dalších 120 miliard korun na projekty OZE může získat z nového Modernizačního fondu EU financovaného z emisních povolenek. Peníze by mohly motivovat vznik nových inovačních center a více zapojit soukromé subjekty do projektů ekologicky čisté energetiky, průmyslu a mobility.

Podle Janatové je využití inovativních produktů a technologií jediná reálná cesta k úsporám energie a snižování emisí. Jejich nasazení u zákazníků Air Products v roce 2019 globálně snížilo emise oxidu uhličitého o 69 milionů tun, což představuje přes polovinu ročních emisí České republiky.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist