https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/socialni-podnik-citygraph-slysi-jen-z-poloviny-ale-tiskne-na-100
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Citygraph: Sociální podnik Citygraph slyší jen z poloviny, ale tiskne na 100 %

29. března 2018 | Citygraph
Autor: tým Citygraph, tel: 605877079
„Neslyším, přesto pracuji“

Úvodní věta není jenom název již ukončeného projektu organizace Tichý svět, o. p. s., ale i reálné označení situace zaměstnanců Sociálního podniku Citygraph, který vznikl jako dvouletý projekt financovaný z prostředků Operačního programu Zaměstnanost a jejími hlavními aktéry jsou mladí lidé se sluchovým postižením. Doba realizace byla od 1.7.2016 do 30.6.2018. Jelikož se dvouletý projekt blíží ke konci, dovolte nám podělit se o zkušenosti z realizace projektu, jehož hlavním cílem bylo vytvořit nový sociální podnik s pracovním uplatněním pro osoby se zdravotním postižením v oblasti grafiky a polygrafické výroby.


Myšlenka spojit vznik sociálního podniku zaměřeného na grafiku a zaměstnávání mladých lidí se sluchovým postižením vznikla díky spolupráci s Vyšší odbornou školou, Střední školou, Základní školou a Mateřskou školou, Hradec Králové, Štefánikova 549, která má mezi nabídkou obrorů pro středoškoláky i obor reprodukční grafik. Původní potřeba najít vhodné místo pro realizaci praxe studentů zmíněného oboru se i díky podpoře ESF rozrostla i o pracovní místa pro tři mladé lidi se sluchovým postižením.
Najít zájemce o pracovní pozice nebyl žádný problém, zájemců o zajímavou a aktraktivní práci bylo dost, ale vlastní realita už tak bezproblémová nebyla. Každý zaměstnavatel osob se zdravotním postižením by se měl nejdříve s konkrétní cílovou skupinou seznámit a zjistit si všechna specifika, která ho mohou v praxi potkat. Samozřejmě jsme přípravu nenechali náhodě, ale komunikace s osobami se sluchovým postižením, není jen o naučení se některých „znaků“, ale především o pochopení mentality, zvyků, způsobu komunikace této komunity. Naši mladí nebyli výjimkou. Dá se říci, že vedle procesu zvládání pracovních návyků a nových dovedností v oboru byla důležitá složka psychosociální podpory a nácviku vzájemné komunikace mezi slyšícími a neslyšícími. Domluva s neslyšícími zaměstnanci nebyla ze začátku úplně jednoduchá. Čeština je pro neslyšící cizím jazykem. Mateřským jazykem je pro ně jazyk znakový, který má od češtiny odlišnou gramatiku i omezenější slovní zásobu. Učíme se ale navzájem každý den, slyšící znakovat a neslyšící odezírat a rozšiřovat slovní zásobu. Často jsme využívali i služeb tlumočníka, který byl především v procesu odborného vzdělávání nezastupitelný. I přes tuto snahu docházelo často k humorným situacím v nepochopení toho druhého. Pro pracovní proces už méně humorné bylo nepochopení zadání klienta, kdy docházelo hlavně v počátku ke zmetkovosti výroby.
Během rozvoje činnosti Citygraphu bylo zajímavé pozorovat jak neslyšící kolegové postupně získávají jistotu a hlavně jsou hrdí na to, že se mohou podílet na zakázkách pro klienty a tím prezentovat svoje dovednosti a sklízet za to obdiv i uznání. Pro některé to byla situace nová, jelikož doposud neměli významnější pracovní zkušenosti.
Původní propojení mezi speciální školou a sociálním podnikem trvá nadále a za zmínku stojí především praxe studentů této školy, kdy mezi vedoucími jejich praxe figurují i jejich bývalí spolužáci, kteří jim mohou předat svoje zkušenosti z oboru pro ně přijatelnou formou.
Po celou dvouletou dobu fungování projektu se nám podařilo pracovníky z cílové skupiny stabilizovat a nedošlo k žádné personální obměně. Grafiku potisku navrhuje naše neslyšící grafička. Kromě ní u nás v rámci projektu pracují další dva těžce nedoslýchaví pracovníci, kteří zakázky zpracovávají.


A čím vším se Citygraph zabývá? „Snažíme se být jiní a originální, máme proto vlastní e-shop 4tee.cz, kde nabízíme vlastní hravá trička s potisky zvířátek a motivy vztahující se k jednotlivým českým svátkům. Aktuálně je to třeba kolekce velikonočních triček, kterým vévodí dopisovací skóre pro koledníky nebo zaječí kravaty.“ Velmi si ceníme spolupráce s městy a turistickými místy. Pro hradecké infocentrum jsme například připravovali sérii triček a tašek s potiskem siluety města, pro Babiččcino údolí zase pohádková trička. Příkladů spolupráce v této oblasti je mnoho.
Fungujeme i jako tiskárna pro firemní a koncové zákazníky a škála naší nabídky je hodně široká, zhotovujeme potisky na zakázku od jednoho kusu a kromě potisku textilu (triček, tašek, mikin, šátků, čepic,…) se zaměřujeme i na velkoformátový tisk bannerů, cedulí, roll-upů, samolepek, fotoobrazů či tapet. Potiskujeme menší dárkové předměty jako plecháčky, flash disky nebo polštářky a zhotovujeme i polepy vozidel.

Motto „Neslyším, přesto pracuji“ může na část veřejnosti působit, jako něco co je neobvyklé, zvláštní. Nás však dvouletá zkušenost přesvědčila, že práce a lidé se sluchovým postižením jdou skvěle dohromady. Není to samozřejmě vůbec jednoduché, je nutné mít neustálou snahu o vzájemné pochopení a přijatelnou komunikaci pro obě strany. Rozhodně končící projekt Sociální podnik Citygraph byl pro naši cílovou skupinou skvělým začátkem v jejich profesní kariéře a dal jim i možnost hledat v budoucnu kvalifikovanou práci s dostatečnou pracovní zkušeností.
tým Citygraph, tel: 605877079 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist