Tomáš Tetiva "> Spolana přiznala vážnost problémů s dioxiny a rtutí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolana-priznala-vaznost-problemu-s-dioxiny-a-rtuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Spolana přiznala vážnost problémů s dioxiny a rtutí

28. května 2002 | Greenpeace
Autor: Tomáš Tetiva
Rozsáhlé problémy s toxickým zamořením v areálu závodu veřejně přiznalo vedení Spolany Neratovice. Podle vlastní tiskové zprávy ze dne 27. května 2002 nechala firma z velké části zabezpečit budovy odstavených provozů proti úniku dioxinů do ovzduší a přislíbila vybudování protipovodňového valu kolem areálu zamořeného rtutí (1). Spolana tím defacto potvrdila oprávněnost požadavků Greenpeace.

„Považujeme to za pozitivní krok vzhledem k dosavadnímu přístupu Spolany. Protipovodňová opatření výrazně sníží riziko znečištění Labe rtutí. Podle měření Spolany také klesly koncentrace dioxinů v ovzduší téměř třistakrát,“ uvedl toxický expert Greenpeace MUDr. Miroslav Šuta. „Kampaň Greenpeace však nekončí. Střecha budovy jednoho ze zamořených objektů totiž stále zůstává v havarijním stavu. Dlouhodobým cílem Greenpeace je nicméně úplná a bezpečná asanace toxicky zamořeného areálu,“ prohlásil Šuta (2).

Greenpeace se problémem toxického znečištění ve Spolaně systematicky zabývá od jara 2001 (3). Přestože se jedná o jedno z vůbec nejzamořenějších míst na světě, Spolana odmítala dosud poskytnout veřejnosti informace o rozsahu zamoření a rizicích pro životní prostředí a zdraví lidí. Greenpeace se však podařilo získat kopie dokumentů upozorňující na vážná a akutní nebezpečí.

„Podle analýzy samotné Spolany se v areálu stále nacházejí stovky tun rtuti a extrémně vysoké koncentrace dioxinů. Dokonce i půda v okolí zamořených budov obsahuje až 1500krát více dioxinů, než činí limit pro nebezpečný odpad. Koncentrace toxických látek v podzemních vodách u dioxinových objektů Spolany přesahují limity platné v ČR až 4200krát,“ řekl Šuta (4).

Spolana Neratovice je podnik chlorové chemie a monopolní výrobce PVC v ČR, který proslul řadou úniků toxických látek do životního prostředí. Výroba chloru a chlororganických látek zamořila areál Spolany dioxiny, rtutí a řadou dalších velmi nebezpečných toxických látek (5). Greenpeace od jara 2001 vede kampaň s cílem přimět Spolanu k zabezpečení zamořených budov a jejich následné bezpečné likvidaci.

Další informace:

MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky
mobil: 0603/443 140, tel.: 02/2431 9667, fax: 02/3333 2289
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Dipl. Ing. Jan Haverkamp (německy, anglicky, nizozemsky), vedoucí kampaní Greenpeace ČR, mobil: 0603/569 243
e-mail: jan.haverkamp@cz.greenpeace.org

Mgr. Tomáš Tetiva, mediální asistent
mobil: 0602/775 044
e-mail: tomas.tetiva@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz/agentorange/index.htm

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist