Karolína Šůlová "> Správa CHKO Beskydy: Pomozte nám s mapováním chřástala - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sprava-chko-beskydy-pomozte-nam-s-mapovanim-chrastala
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Správa CHKO Beskydy: Pomozte nám s mapováním chřástala

20. května 2014 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Jedinou večerní vycházkou v okolí bydliště je možné pomoci při výzkumu a ochraně zvláště chráněného ptačího druhu - chřástala polního. Odhaduje se, že v Beskydech se vyskytuje 180 – 220 volajících samců, jejich počty ale klesají. Pro ochranu chřástalů i míst, kde žijí, je potřeba mít dostatek kvalitních podkladů o jejich rozšíření a početnosti. Chřástal hnízdní zejména na vlhkých a podmáčených loukách.

„Není v našich silách každoročně zmapovat chřástaly v celých Beskydech. Obracíme se proto na milovníky přírody s prosbou o pomoc při mapování. Výsledky na podzim zveřejníme a získaná data použijeme pro ochranu těchto zajímavých ptáků [1],“ vysvětluje František Jaskula, AOPK ČR, vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Na sčítání chřástalů je nyní ideální čas. Samci se totiž v nočních hodinách ozývají nápadným řezavým hlasem, podobným dětské řehtačce [2]. Chřástaly je možné „vyprovokovat“ přehrátím jejich hlasu z MP3 přehrávače, mobilu apod. zařízení [3].

Chřástal polní je nenápadný pták, který se podobá štíhlé koroptvi. Patří mezi ohrožené druhy, protože z krajiny kvůli intenzivnímu zemědělství téměř vymizel. Pro hnízdění vyžaduje dostatečný úkryt – trávu vysokou alespoň dvacet centimetrů. Právě v této době je pro něj velkým rizikem sklizeň trávy, dochází totiž ke zničení hnízd i sedících samic, které svá hnízda nechtějí opustit.

Vloni bylo zaznamenáno celkem 78 volajících samců, nejvíce (15) bylo zaznamenáno v širším okolí Rysové poblíž Rožnova pod Radhoštěm. Do mapování zapojilo 23 mapovatelů, mezi než patřili ornitologové, strážci přírody, pracovníci správy CHKO Beskydy, skauti i široká veřejnost. Mapování se přímo účastnili i starostové dvou obcí.

Mapování chřástalů společně organizuje AOPK ČR, Správa CHKO Beskydy a ZO ČSOP 76/06 Orchidea Valašsko.

Poznámky:
[1] Výsledky mapování prosím zašlete na adresu: Správa CHKO Beskydy, Nádražní 36, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm, nebo emailem (sken mapy) na adresu: dendrocopos@seznam.cz , případně beskydy@nature.cz.
[2] Nahrávka hlasu je k dispozici např. na http://www.rozhlas.cz/hlas/kratkokridli/_zprava/chrastal-polni--32981
[3] Trasy navržené pro sčítání jsou zveřejněny na www.valasskakrajina.cz, zájemci si ale mohou zvolit i trasu vlastní. Optimální jsou dvě kontroly v odstupu alespoň 14 dní. Při sčítání se zaznamenává datum, počet volajících samců a zákres jejich výskytu do mapy. Každý zjištěný jedinec se do mapy zakresluje bodem a číslem.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist