Romana Šonková "> Stane se rok 2023 bodem zlomu pro kultivované maso? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stane-se-rok-2023-bodem-zlomu-pro-kultivovane-maso
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Compassion in World Farming Česko: Stane se rok 2023 bodem zlomu pro kultivované maso?

9. ledna 2023 | Compassion in World Farming Česko
Autor: Romana Šonková, tel: 778000288
Miliony lidí se v novém roce zaměřují na zdraví a zdravé stravování a zájem o rostlinnou stravu se celosvětově zvyšuje, například inciativa Veganuary očekává letos rekordní počet účastníků. Mohl by se díky tomu rok 2023 stát bodem zlomu, kdy vývoj v oblasti alternativních bílkovin přinese zásadní změny v tom, co jíme? Alternativní bílkoviny budou jedním z mnoha důležitých témat, o nichž se bude v květnu diskutovat na významné mezinárodní konferenci Extinction or Regeneration (Vyhynutí nebo regenerace).

Zatímco rostlinné bílkoviny jsou již široce dostupné, kultivované maso – známé také jako laboratorně pěstované, umělé nebo čisté maso – bylo zatím schváleno k prodeji pouze v Singapuru. Vyrábí se z buněk odebraných zvířatům bez nutnosti porážky – což lze provést šetrně – a kultivuje se odděleně od zvířat ve sterilním prostředí, což snižuje riziko infekčních nemocí.

Trh s alternativními proteiny rychle roste a podle některých odhadů by mohl do roku 2025 dosáhnout 17,9 miliardy amerických dolarů a do roku 2040 1,1 bilionu amerických dolarů.

Přechod na bílkoviny vyráběné bez krutého zacházení se zvířaty a poškozování životního prostředí, které jsou spojeny s produkcí masa v průmyslových velkochovech, by mohl hrát důležitou roli v rozvoji udržitelného globálního potravinového systému. Mohl by také podpořit přechod k regenerativnímu zemědělství šetrnějšímu k přírodě, které pomáhá prosperovat volně žijícím živočichům a půdě.

Na produkci potravin živočišného původu je věnováno více zemědělské půdy než na jakýkoli jiný účel, přičemž každoročně se kvůli potravinám chová a porazí 87 miliard suchozemských zvířat. Přestože již nyní vyrábíme dostatek potravin, které by nasytily až dvojnásobek současné světové populace, jedna třetina se ztratí nebo vyplýtvá. V celosvětovém měřítku se 36-40 % kalorií z plodin a až 30 % celosvětového úlovku ryb používá jako krmivo pro hospodářská zvířata, ačkoli by mohly být využity k nasycení lidí.

Přitom více než 820 milionů lidí nemá dostatek jídla a více než 1,9 miliardy lidí trpí nadváhou nebo obezitou. Vzhledem k tomu, že naléhavé problémy v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti se stále prohlubují, je třeba přijmout naléhavá opatření k nápravě našeho globálního potravinového systému.

Na přelomové konferenci Extinction or Regeneration (Vyhynutí nebo regenerace), která se bude konat 11. a 12. května, se sejdou odborníci a zainteresované strany z celého světa, aby se podělili o řešení, včetně potenciálu alternativních bílkovin, na podporu transformace potravinového systému.

Organizátoři z mezinárodní organizace Compassion in World Farming určili tři hlavní směry vývoje v oblasti kultivovaného masa, které je třeba v roce 2023 sledovat:

1. Investice do hybridních bílkovin – včetně směsí kultivovaného masa a rostlinných bílkovin – významně vzrostou, přičemž v roce 2023 má být v Singapuru otevřeno nové inovační centrum.
2. Na americký trh vstoupí více komerčních hráčů poté, co se společnost UPSIDE Foods stala první společností vyrábějící kultivované maso, která v listopadu 2022 úspěšně absolvovala předběžnou konzultaci s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
3. Na vývoji kultivovaného masa pracuje 100 podniků na celém světě - 30 z nich v Evropě, což je trh zralý na expanzi, přičemž čtyři z deseti největších zemí v tomto regionu do tohoto odvětví investují.

Andrea Perez Valdez, globální manažerka pro prosazování alternativních bílkovin z Compassion in World Farming, uvedla: „Na příkladu Singapuru vidíme, že kultivované maso by v dlouhodobém horizontu mohlo hrát důležitou roli jako alternativa k tradičnímu masu. V nadcházejícím roce by mohlo dojít k významnému vývoji na tomto trhu. Aby kultivované maso využilo svůj potenciál, je třeba sjednotit úsilí v oblasti regulace a legislativy a také veřejného financování výzkumu a vývoje. Opatření, která mohou umožnit přechod ke skutečně udržitelným a soucitným potravinovým systémům, jsou důležitá, pokud to s dosažením globálních cílů udržitelného rozvoje a cílů v oblasti biologické rozmanitosti myslíme vážně."

Isha Datar, výkonná ředitelka výzkumného institutu buněčného zemědělství New Harvest, která na konferenci Extinction and Regeneration promluví o svých zkušenostech s budováním oboru buněčného zemědělství, uvedla: „Kultivaci potravin z buněk se věnuji již více než deset let, a tak je potěšující, že v oblasti produkce masa, mléka a vajec z buněčných kultur dochází celosvětově k významnému pokroku - vznikají výzkumné ústavy, výrobky se začínají objevovat v regálech obchodů a probíhají aktivní regulační procesy. Letošní rok 2023 by mohl být zlomovým bodem, který urychlí tolik potřebný posun k zapojení buněčného zemědělství do hlavního proudu – v zájmu klimatu a potravinové bezpečnosti pro budoucí generace. Aby se tak stalo, je nezbytné, aby se ti, kteří se o tento důležitý cíl snaží, setkali a vyměnili si myšlenky a odborné znalosti, a konference Extinction or Regeneration je k tomu zajímavou příležitostí."

Hybridní konferenci Extinction or Regeneration pořádá Compassion in World Farming ve spolupráci s řadou partnerů. Uskuteční se v konferenčním centru QEII v Londýně a online v květnu 2023 a nabídne jednotlivcům, organizacím, firmám a dalším odborným subjektům možnost představit řešení v oblasti životního prostředí, veřejného zdraví, potravinářského podnikání, potravinové politiky, financí, ochrany přírody a welfare (životní pohody) zvířat.

Konference přilákala světově uznávané řečníky, mezi nimiž jsou například spisovatel a ekolog Carl Safina, autor bestsellerů a filmař profesor Raj Patel, sociální aktivistka Dr. Vandana Shiva, ředitelka Centra pro potravinovou politiku Londýnské univerzity Dr. Corinna Hawkes a ředitelka společnosti New Harvest Isha Datar.

Další informace o konferenci a registraci naleznete na www.extinctionconference.com.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist