https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stanovisko-k-vyvoji-cen-energii-a-pohonnych-hmot
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KSČM: Stanovisko k vývoji cen energií a pohonných hmot

9. září 2005 | KSČM
Na svém zasedání dne 9. 9. 2005 přijal 17. Výkonný výbor ÚV KSČM stanovisko k vývoji cen energií a pohonných hmot. Jeho plné znění vám přinášíme.

Mezi nepříjemné skutečnosti, které v poslední době doléhají na obyvatele ČR, patří spekulativní zvyšování cen energií a pohonných hmot. Toto zdražování se bezprostředně dotýká všech lidí, protože lze předpokládat, že následně se zvýší také ceny v dalších odvětvích, zejména v průmyslu, zemědělství, dopravě a v dalších službách. Veřejnost je silným mediálním tlakem přesvědčována o tom, že příčinou zdražování je přírodní katastrofa v USA. Ceny energií, zejména ropy a plynu, ale rostou průběžně, a to již dlouhodobě. Tento nárůst je postupně světovým hospodářstvím vstřebáván. V jeho pozadí je souboj těch, kteří kontrolují strategické energetické zdroje, o zisk a o vliv nad světem. Růst cen energií v ČR není dán výpadkem kapacit v Mexickém zálivu a zvýšenou poptávkou na evropských burzách. Přesto, pokud by tento výpadek existoval, by bylo možné jej vyrovnávat kursem české koruny vůči US dolaru. Podstatnou skutečností však je, že v České republice se zpracovává a spotřebovává především ropa z východoevropských, případně asijských zdrojů. Krize v Mexickém zálivu vyvolaná hurikánem Katrina byla jen využita k překonání tzv. psychologické hranice finální ceny pro spotřebitele. Dodávky ropy, ze které byly vyrobeny pohonné hmoty, byly dohodnuty, nakoupeny a zaplaceny v několikaměsíčním předstihu za tehdejší ceny.

Česká vláda se zbavila možnosti ovlivňovat ceny v oblasti energií tím, že zprivatizovala klíčové podniky jako Transgas nebo Unipetrol a nemůže v důsledku toho uplatňovat práva vlastníka. Energetický regulační úřad nedostatečně reaguje na vývoj světových cen a na triky spekulantů na mezinárodní i české úrovni. Přesto v takové situaci, která se dnes vytváří, je třeba reagovat nástroji současného systému. Je třeba, aby příslušné úřady prověřily, zda nejde o zneužívání informací v obchodním styku, zda není porušena hospodářská soutěž, ochrana spotřebitele, případně další zákonné normy. KSČM bude samozřejmě podporovat kompenzace sociálních dopadů, dotace a daňové úlevy pro zemědělce a veřejnou hromadnou dopravu.

Česká republika má špatnou energetickou koncepci. KSČM požaduje komplexní posuzování energetické náročnosti a orientace na perspektivní trhy s alternativní energií. Dále posílit hromadnou dopravu na úkor individuální, více přesunout objem nákladní dopravy z automobilové na železniční. Je nepřijatelné, aby občané byli finančně poškozováni tím, že propagované a ekologicky přijatelnější typy energií, především plyn a elektrická energie, se zdraží tak, že nové kotle, rozvody, stroje a zařízení jsou jim k ničemu, protože neutáhnou jejich provoz. KSČM vyzývá vládu a parlament, aby do tohoto nepříznivého vývoje zasáhla a nenechala občany napospas zvyšování cen energií.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist