https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/starosta-krnova-potvrdil-neefektivitu-prehrady
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha Jeseníky: Starosta Krnova potvrdil neefektivitu přehrady

16. září 2003 | Hnutí Duha Jeseníky, tel: 737 920053
Starosta města Krnova Josef Herzig (ČSSD) nedokázal ani po urgencích odpovědět na otázku Hnutí DUHA Jeseníky týkající se efektivity plánované heřminovské nádrže. Nezávislí odborníci již dříve zpochybňovali projekt příliš velké nádrže, která vyžaduje likvidaci prosperující obce Nové Heřminovy. Pro ochranu Krnova a dalších obcí navrhli vybudovat nádrž malou nebo uvažovat o kombinaci různých opatření. Jedním z důvodů byly právě příliš velké vyvolané náklady spojené s nutností přestěhovat 250 obyvatel obce a fungující továrnu.

Na dotaz položený písemně a týkající se škod ve městě Krnově starosta neodpověděl. Potvrdil tak, že tyto údaje nejsou na jednacím stole tím rozhodujícím argumentem. Hnutí DUHA Jeseníky již před lety žádalo zhodnocení efektivity projektu přehrady, tj. stanovení, kolik korun dokáže v případě povodně zachránit jedna koruna investovaná do přehrady. K těmto úvahám však nikdy nedošlo. Na základě vlastních odhadů (1) Hnutí DUHA Jeseníky tvrdí, že náklady na přehradu jsou třikrát větší než škody, jimž může přehrada zabránit.

Ivo Dokoupil z Hnutí DUHA Jeseníky k tomu řekl:
Je varovné, že krajský zastupitel a navíc starosta města, které má být chráněno před povodněmi, neumí odpovědět na jednoduché otázky týkající se škod ve městě. A nejenže to neumí, ale odpovědět odmítá. Je to jen dokladem toho, že plánovaná výstavba nádrže a likvidace obce Nové Heřminovy není rozhodnutím nezávislých odborníků, ale je to důsledek monopolního a nekontrolovatelného postavení Povodí Odry, které disponuje mnohasetmilionovými státními prostředky a společně se spřízněnými stavebními firmami a politiky prosazuje řešení, které ze státní pokladny vytáhne největší možný balík peněz.

Přehrada je efektivním způsobem jak zadržovat vodu, ale není efektivním způsobem, jak chránit lidi před povodněmi. Proto se v Evropě již přehrady nestaví a proto Evropská investiční banka ústy svého experta Ivana Dejmala stavbu jakýchkoliv přehrad v ČR z evropských peněz vyloučila. Prostými součty zjistíme, že přehrada je příliš drahá. Nulové řešení kombinované navíc s funkčním varovným systémem, lokálním ohrázováním, řízeným rozlivem a úpravami v krajině dokáže obyvatele i jejich majetky ochránit před povodněmi lépe a levněji. Navíc i před srážkami přívalovými a to na celém území regionu. Tímto řešením se však dosud komplexně nikdo nezabýval, ač to požadujeme již několik let. Přehrada za tři miliardy představuje totiž příliš lákavé beranidlo na státní kasu. Zchudlému regionu je však nutno pomoci efektivněji než jenom stavbou „hladových zdí" - navíc na místě jedné z nejbohatších obcí regionu."

************************* (1) Škody na obecním majetku v Krnově, Zátoře a Branticích činily celkem asi 422 mil. korun (studie VRV Praha). Škody na soukromém majetku nejsou známy, v těchto obcích však byly zasaženy většinou jen sklepy domů, případně přízemí rodinných domů, byly poškozeny auta, zahrady, k demolicím došlo jen v několika výjimečných případech. Takže lze škody na soukromém majetku snad odhadnout na stejnou částku. Kdyby došlo k povodni stejné jako v roce 1997, pak by přehrada nezadržela celou povodňovou vlnu a část domů by byla stejně zatopena. Část majetku by se naopak díky funkčnímu varovnému systému (asi 30 procent, jak udávají zahraniční prameny) podařilo zachránit, i kdyby přehrada nestála. Z uvedeného porovnání vyplývá, že přehrada za 3 mlrd. by v případě povodně z roku 1997 zabránila škodám menším než 1 mlrd. Její efektivita by tedy byla záporná s koeficientem 3. V případě povodně menšího rozsahu by její efektivita byla ještě nižší. V případě, že by povodeň přišla až po uplynutí životnosti přehrady, byla by efektivita celého díla nulová.

(2) Kopie otázek položených starostovi a jeho odpovědí najdete na http://www.jeseniky.ecn.cz.

Hnutí DUHA Jeseníky je součástí celonárodní sítě organizace Hnutí DUHA a dlouhodobě se věnuje problematice protipovodňové ochrany na řece Opavě především v souvislosti s plánovanou výstavbou retenční nádrže v profilu u obce Nové Heřminovy. Snažíme se nalézt takové řešení ochrany majetku a obyvatel před povodněmi, které by naplňovalo požadavek šetrného přístupu ke krajině, k řece a jejím potřebám a nevyžadovalo likvidaci obce s prosperující továrnou. Naši činnost podporuje Nadace Open Society Fund Praha.

Kontakt: Hnutí Duha Jeseníky
http://www.jeseniky.ecn.cz
Mgr. Ivo Dokoupil
Radim 8
793 93 Brantice
tel./fax: 554 645 345
mobil: +42 0737 920053

, tel: 737 920053
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist