https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-objevovali-bila-mista-na-mape-svitav
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Sdružení TEREZA: Studenti objevovali bílá místa na mapě Svitav

12. května 2010 | Sdružení TEREZA
Od čtvrtka 6. 5. do neděle 9. 5. pobývalo více než 300 studentů a učitelů z celé republiky ve Svitavách, ve kterých probíhalo setkání škol zapojených v programu GLOBE. Studenti celý rok zkoumají přírodu v okolí své školy a používají k tomu zajímavé výzkumné postupy. To, co se naučili ve školním roce, využili právě na setkání GLOBE Games. Mottem letošních GLOBE Games jsou objevy a to, že poznávání přírody přináší nové a pozoruhodné poznatky i v dnešní době.

GLOBE Games byly slavnostně zahájeny ve čtvrtek 6. května. Studenti stáli před úkolem zaplnit bílá místa na mapě Svitav a to tak, že prozkoumají přírodu v okolí a zjištěné objevy zanesou do mapy. „Motivací pro studenty bylo poznání, že i v dnešní době se mohou stát objeviteli a průzkumníky“, sděluje koordinátorka programu GLOBE Pavlína Hrdličková.
Hlavní objevitelská činnost vypukla v pátek na terénní hře. V rámci sedmi stanoviště prozkoumali studenti okolí rybníka Rosnička. Zjistili, jaké je složení půdy, jaká je kvalita vody v rybníce a v potocích a jací zde žijí živočichové. Dále se děti dozvěděli nové informace o koloběhu uhlíku a mnohé další. Objevování jim zpestřily týmové hry a netradiční závěr terénní hry, kdy právě doplnily údaje na bílá místa na mapě.

V sobotu prezentovali žáci svoji celoroční práci v programu GLOBE na studentské konferenci. Zajímavé byly například příspěvky žáku ze ZŠ v Moravských Budějovicích, kteří zkoumali, zda má jaderná elektrárna v Dukovanech vliv na množství srážek v daném místě. Obdivuhodné množství práce odvedli třeba i studenti ze školy v Bánově, kteří se věnovali pedologii a zkoumali tedy složení půdy v Bánově a okolí. Podobně zajímavé a objevné příspěvky přednesli i žáci z dalších 35 škol.

V sobotu odpoledne začal valením obrovské makety Zeměkoule, tradičního symbolu GLOBE, festival. Na festivalu našel zábavu každý. Návštěvníci si mohli u studentských stánku vyzkoušet jednoduché vědecké postupy, které žáci v programu GLOBE využívají. Studenti celý rok zkoumají přírodu v okolí své školy a používají k tomu zajímavé výzkumné postupy. Vše doplnil kulturní program a představení místních organizací. „Na závěr festivalu jsme také vyhlásili místo konání dalších, již 14. GLOBE Games, a tím místem bude Vsetín,“ sděluje koordinátorka programu GLOBE Dana Votápková.
V neděli byl pro děti a učitele připraven doprovodný program, poznávali pamětihodnosti města Svitav a okolí.

GLOBE Games pořádalo Sdružení TEREZA ve spolupráci se Základní školou Svitavy, Sokolovská 1, městem Svitavy a pod záštitou Pardubického kraje. Generálním partnerem programu GLOBE je společnost KPMG Česká republika, s.r.o. a hlavním partnerem GLOBE Games je společnost UNILEVER ČR, spol.s r.o.

_________________________________________________________________________________

Sdružení TEREZA
„Velké změny začínají u nejmenších“

Jejím posláním je pomáhat dětem a mládeži vytvářet zdravé prostředí pro život a stát se zodpovědnými a aktivními členy občanské společnosti.
Sdružení TEREZA usiluje o to, aby děti:
MĚLY RÁDY přírodu a místo, kde bydlí
ROZUMĚLY přírodě, životnímu prostředí a principům udržitelného rozvoje
DĚLALY něco pro životní prostředí

Od roku 1990 vytváří sdružení vzdělávací programy pro stovky škol, kterých se momentálně účastní přes 60.000 dětí z 700 základních a středních škol.

Program GLOBE
slaví letos 15 let existence v České republice. Hned v roce 1995 vstoupilo do programu prvních 25 škol a osm z nich pracuje v programu stále. Jak vše začalo třeba v základní škole v Jičíně? 1. října 1995 stojí u čerstvě vybudované meteorologické stanice na pozemku 4.ZŠ v Jičíně skupinka žáků se svým učitelem. Novotou zářící budka, dar jednoho tatínka, ještě nemá všechno standardní vybavení a zbývá upravit okolí budky. Do poznámkových bloků si studenti zapisují historicky první údaj z dlouhé řady následných měření a pozorování v rámci programu GLOBE – 6,9°C, 8mm srážek, vítr 12m/s. Pro pana učitele Františka Kynčla a jeho žáky začíná období nepřetržitého měření. „U nás ve škole měříme každý den v týdnu včetně sobot a nedělí a i o prázdninách již 15 let,“ sděluje pan učitel František Kynčl.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist