Tadeáš Pospíšil a Ema Rychecká "> Studenti z Fridays for Future uspořádali stávku na páté výročí od první české stávky za klima. “Nedostatečná řešení jsou selháním politiků,” vzkazují - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-z-fridays-for-future-usporadali-stavku-na-pate-vyroci-od-prvni-ceske-stavky-za-klima.nedostatecna-reseni-jsou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studenti z Fridays for Future uspořádali stávku na páté výročí od první české stávky za klima. “Nedostatečná řešení jsou selháním politiků,” vzkazují

15. března 2024 | Fridays for Future ČR
Autor: Tadeáš Pospíšil a Ema Rychecká, tel: 602 749 700, 777 248 966
Stovka, nejen studentů, dnes, v pátek 15. března, na Palackého náměstí upozornila na uplynutí pěti let od první stávky za klima v České republice. Přestože se u nás debata ohledně klimatické krize posunula, její řešení pro politiky stále není prioritou. Chybí reálná řešení a ambiciózní cíle.

Hnutí Fridays for Future sdružuje středoškoláky po celém světě, kteří upozorňují na nutnost rychlého a efektivního řešení klimatické krize. V České republice vzniklo v roce 2019 v reakci na první stávky za klima pořádané Švédkou Gretou Thunberg.

Na stávce promluvil i spoluzakladatel a bývalý člen Fridays for Future Petr Doubravský. ”Před pěti lety celé české společnosti došlo, že klimatickou krizi nelze ignorovat. Některým politikům to ale nedošlo dodnes. Žádný z posunů a úspěchů v klimatické politice by se nestal bez ekologického hnutí. Bohužel. Dokud se z ochrany klimatu nestane priorita a modernizace ekonomiky nebude začínat u potřeb obyčejných lidí, klimatická politika nebude úspěšná. Kroky k ochraně klimatu, které nahánějí hlasy populistům a extrémistům, jsou obrovské selhání. Selhání ve snaze zajistit dobrý život na naší planetě dnes, i zítra. Klimatická politika potřebuje zásadní obrat: tak, aby skutečně pomáhala zvyšovat kvalitu našich životů, namísto dalšího zvyšování zisků obřích korporací. Před 5 lety se také ale z naší generace stala ta, která klimatickou krizi zastaví. Tím jsem si jistý. Jsme generace naděje.”

Za uplynulých pět let se toho mnoho změnilo. Studenti, kteří v roce 2019 poprvé vyšli do ulic, dnes již dávno nejsou na středních školách. Po celém světě lidé začínají pociťovat dopady klimatické krize a každý měsíc měříme nové teplotní rekordy. Politici jsou však i po pěti letech stále málo ambiciózní a nečiní konkrétní kroky k řešení klimatické krize.

Na prvních stávkách za klima studenti upozorňovali na to, že klimatická krize existuje. Veřejná debata se však posunula dál a činnost hnutí převzala další generace studentů. Ti dlouhodobě upozorňují na nutnost odstupu od fosilních paliv, investic do obnovitelných zdrojů energie a spravedlivé ekologické i sociální transformace. Často se však musí stále vracet ke stejným argumentům jako jejich předchůdci před pěti lety.

“Toto výročí je pro nás hořkosladké - povedlo se nám toho mnoho, ale náš boj zdaleka není u konce. Klimatická krize ani po pěti letech nikam nezmizela, a politici a političky ji stále neberou dost vážně. Jsme naštvaní a máme strach o svou budoucnost. To, že jsme se ani po tolika letech občanské angažovanosti v této oblasti nikam neposunuli bereme jako selhání naší politické scény. Klimatickou krizi je třeba urychleně řešit a je frustrující, že si to uvědomují více středoškoláci a středoškolačky, než politici a političky,” řekl na stávce tiskový mluvčí FFF Tadeáš Pospíšil.

Studenti ve své činnosti plánují pokračovat i nadále.


Kontaktní osoby:
Tadeáš Pospíšil, tiskový mluvčí, +420 602 749 700, media@fridaysforfuture.cz
Ema Rychecká, tisková mluvčí, +420 777 248 966, media@fridaysforfuture.cz
Tadeáš Pospíšil a Ema Rychecká, tel: 602 749 700, 777 248 966
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist