https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-z-hnuti-fridays-for-future-usporadali-dalsi-stavku-za-klima.pozaduji-po-vlade-jasne-stanovisko-proti-prodlouzeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studenti z hnutí Fridays for Future uspořádali další stávku za klima. Požadují po vládě jasné stanovisko proti prodloužení těžby na dole Bílina

21. dubna 2023 | Fridays for Future ČR
V pátek se v Praze sešly stovky, nejen studentů, na další stávce za klima pořádané středoškolským klimatickým hnutím Fridays for Future. Pod heslem “Uhlí z dolu Bílina je v důvěře trhlina!” vyzvali vládu k odsouzení prodloužení těžby na dole Bílina a ke zveřejnění dokumentů o stavu podzemní vody v dole Turów.

Fridays for Future svolalo stávku za klima v rychlé reakci na zatím nepravomocné rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Mostě povolit prodloužení těžby na dole Bílina až do roku 2035. To je však v rozporu s programovým prohlášením vlády, v němž je uvedeno, že jako Česká republika uděláme vše pro to, aby byl rok 2033 konečným datem pro těžbu a spalování uhlí. Na rozhodnutí báňského úřadu upozornilo Greenpeace ČR, které se proti němu chystá odvolat.

Studenti z FFF před několika týdny napsali otevřený dopis premiéru Fialovi, v němž vyzývají vládu k rychlejšímu řešení klimatické krize, k odsouzení prodloužení těžby na dole Bílina do roku 2035 a ke zveřejnění dokumentů o stavu podzemní vody v dole Turów. Odpovědi se však zatím nedočkali.

„Již v roce 2017 protestovalo hnutí Limity jsme my proti těžbě uhlí na dole Bílina. V té době se jednalo o prodloužení těžby až do roku 2050. Nyní tu stojíme zase, o 6 let později, a znovu protestujeme proti dalšímu prodlužování. Není akceptovatelné, aby vláda vydala programové prohlášení s koncem těžby do roku 2033 a pár dní na to se veřejnost dozvěděla, že Bílina dostane výjimku. Toto nesmyslné ustupování fosilnímu průmyslu jen dokazuje, co je prioritou vlády, a že to není klima a už vůbec ne lidé. Když jsme na našich sociálních sítích oznámili, že budeme pořádat stávku, přišel nám negativní ohlas. Zpráva od člověka, který žije poblíž dolu Bílina - tedy v Ústeckém kraji. Zmiňoval, že by mnoho obyvatel přišlo o práci a energii, kterou vytápí své domovy. Obáváme se, že ale kvůli nedostatečnému vyzdvihování spravedlivé transformace vládou, si lidé nejsou jisti o možnostech, které mají, co se týče energie. My ale apelujeme na stát, aby se postaral o rekvalifikaci lidí, kteří uzavřením dolu ztratí práci, ” řekly na stávce za klima členky FFF Eva Simandlová a Ema Rychecká.

Na stávce vystoupili například Dominik Zezula z hudební skupiny post-hudba nebo členka organizace SdruŽeny a spoluzakladatelka feministického magazínu Druhá : směna Eliška Koldová. Nechyběli ani proslovy od jiných klimatických hnutí České republiky jako jsou například Greenpeace nebo hnutí Univerzity za klima.

„Podle Ministerstva průmyslu a obchodu prodloužení těžby na Bílině není v rozporu s vládním plánem pro odklon od uhlí do roku 2033. Tento plán totiž údajně směřuje jen k zastavení spalování uhlí, například při výrobě elektřiny, a nevztahuje se prý na těžbu, která může vést třeba k prodeji uhlí na trhu. Horší alibismus si nelze představit. Je jasné, že veškeré uhlí vytěžené na Bílině se má spálit, jiné využití pro hnědé uhlí v Česku neexistuje. Přesto však ministerstvo průmyslu přejímá argumentaci těžební firmy a tvrdí, že těžba uhlí se spalováním nesouvisí. Odklon od uhlí tak v pojetí resortu Jozefa Síkely žádným odklonem od uhlí není. Těžit a spalovat uhlí se má vesele dál a z nás dělají hlupáky. V následujících týdnech a měsících se ukáže, kolik prouhelných alibistů ve vládě Petra Fialy zasedá,” řekl koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR Jaroslav Bican.

„S příchodem nové vlády jsme měli naději, že se o klimatické krizi začne nejen mluvit, ale že bude vláda dělat konkrétní kroky k jejímu řešení. Hned na začátku jejího volebního období jsme však viděli netransparentně podepsanou dohodu o dole Turów, kde je nyní plánovaná těžba do roku 2044. Teď jsme svědky ticha v situaci, kdy báňský úřad rozhodl prodloužit povolení těžby na dole Bílina do roku 2035. Vláda mlčí. To nemůžeme nechat bez odezvy. 21. dubna půjdeme stávkovat za zodpovědný přístup k řešení klimatické krize,” uvedli studenti na stávce za klima.


Kontaktní osoba:
Tisková mluvčí Magdaléna Středová, +420 705 106 103, media@fridaysforfuture.cz
Tiskový mluvčí Lukáš Skála, +420 730 689 614, media@fridaysforfuture.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist