Klára Bělíčková "> Studentstvo bude znovu stávkovat za klima. Chtějí upozornit veřejnost, že tyto volby budou o klimatu. Teď nebo nikdy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studentstvo-bude-znovu-stavkovat-za-klima.chteji-upozornit-verejnost-ze-tyto-volby-budou-o-klimatu.ted-nebo-nikdy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studentstvo bude znovu stávkovat za klima. Chtějí upozornit veřejnost, že tyto volby budou o klimatu. Teď nebo nikdy

31. srpna 2021 | Fridays for Future ČR
Autor: Klára Bělíčková, tel: 774 382 445
Středoškoláci a středoškolačky opět opustí lavice a zúčastní se globální stávky za klima. Po celém světě vyjdou studenti a studentky do ulic 24. září. Klimatická krize se musí řešit celosvětově, ale politici a političky ze všech koutů světa stále nedělají dost České odvětví mezinárodního hnutí Fridays for Future proto cílí na nadcházející volby do poslanecké sněmovny.

Studenti a studentky se opět chystají do ulic. Mladí aktivisté se mimo jiné odvolávají na v srpnu zveřejněnou část šesté hodnotící zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Podle zprávy stojíme před několika body zlomu. Pokud tyto hranice překročíme, klimatickou změnu a její dopady již nepůjde zastavit. Podle jednoho ze scénářů budoucího vývoje má však lidstvo stále šanci udržet globální oteplení pod bezpečnou hranicí 1,5 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Abychom toho dosáhli, musíme v nejbližších letech podstatně snížit množství vypouštěných emisí skleníkových plynů. Právě říjnové volby a nadcházející volební období budou podle studentů zásadním milníkem pro řešení klimatické krize.

“Nacházíme se v klimatické krizi, ke které podstatně přispívá Česká republika. Vláda, která vzejde z říjnových voleb, bude hrát stěžejní roli v řešení klimatické krize Nemůžeme čekat další čtyři roky. Musíme se snižováním emisí skleníkových plynů začít ihned. Stávkujeme už přes dva roky a věci se dávají do pohybu, ale hrozivě pomalu. Nadcházející volby nesou symbolické heslo Teď nebo nikdy. Další čtyři roky bez klimatické akce odnesou naše děti a další generace.“ řekla mluvčí Fridays for Future Stela Joudal.

Aktivisté i aktivistky dále představili své požadavky, ve kterých apelují na budoucí vládu.Česko má podle studentů tři hlavní cíle:

Udržet globální oteplení pod 1,5 °C v porovnání s teplotami před průmyslovou revolucí;

Změna cíle: Od HDP ke spokojenému životu v planetárních mezích;
Tvořit klimaticky i sociálně spravedlivou společnost


PROHLÁŠENÍ:

Když jsme před dvěma lety vyšli poprvé do ulic, nikdy jsme si nedokázali představit, že klimatická krize tak brzy zajde tak daleko. Letošní rok jsme dopady změn klimatu mohli vidět téměř neustále: extrémní sucha v Česku, ničivé povodně v Německu, Řecko v plamenech. Planeta se ohřívá a čas na řešení klimatické krize se krátí.

Podle zprávy Mezivládního panelu pro klima při OSN z letošního léta má dva jasné závěry: směřujeme ke katastrofě, ale stále máme šanci ji zastavit. Před dvěma lety se nám díky masovým stávkám studentů a studentek povedlo nastartovat mnoho změn. O klimatické krizi se mnohem více mluví, i se mnohem více řeší, ale řešení stále nejsou dostatečná. Celá Evropská unie se zavázala snížit emise skleníkových plynů na nulu do roku 2050 a právě nyní se finišují plány, jak toho dosáhnout. V České republice se začalo pracovat na určení konce těžby a spalování uhlí, ale současná vláda selhala ve snaze konec uhlí spravedlivě připravit a naplánovat tak, aby nedopadl na ty nejzranitelnější.

Emise skleníkových plynů však stále neklesají a čas na řešení klimatické krize se krátí. Následující roky budou určovat budoucnost naší, i všech dalších generací. Vláda, která vzejde z podzimních voleb bude v zastavení změn klimatu sehrávat klíčovou roli. Musíme dát společně najevo, že v těchto volbách půjde mimo jiné o řešení klimatické krize a přimět politiky a političky i celou společnost k jejímu řešení.

Jako středoškoláci a středoškolačky proto v pátek 24. září v 11.59, za minutu 12, znovu opustíme školní lavice a vyjdeme do ulic. Abychom ukázali, že na naší budoucnosti záleží všem generacím, zveme na stávku všechny, bez ohledu na věk.

TEĎ NEBO NIKDY, je na čase řešit klimatickou krizi.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist