Pavel Pechoušek "> Šumava bude brzy více dostupná i pro osoby se zdravotním postižením - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sumava-bude-brzy-vice-dostupna-i-pro-osoby-se-zdravotnim-postizenim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Šumava bude brzy více dostupná i pro osoby se zdravotním postižením

4. října 2012 | Správa NP Šumava
Autor: Pavel Pechoušek, tel: 388 450 213, 731 530 509
Šumava chce přivítat i návštěvníky s pohybovým handicapem. Národní park Šumava pro ně připravuje speciální cestovní manuál a postupně pracuje i na odstraňování bariér. Na území parku brzy bude i areál her pro nevidomé.

Jan Pospíchal bydlí ve Vimperku, přesto se do blízkého Národního parku Šumava poprvé vydal teprve nedávno.

Vyrazil do nově rekonstruovaného informačního střediska Svinná Lada, nedaleko Borových Lad. Celé informační středisko je bezbariérové a proto ho mohou bez problémů navštívit i vozíčkáři. Stejně tak i vedlejší dřevěný chodník, který vede na Chalupskou slať.

„Šumava se na vozíku zvládnout nedá. Je jeden velký kopec, žádná rovina. Svinná Lada je jedno z mála míst, které je pro vozíčkáře bezpečné a přístupné," chválí Jan Pospíchal opravené informační středisko - pilotní díl projektu Šumava pro všechny, který rozjela Správa NP a CHKO Šumava.

Jan Pospíchal a občanského sdružení Trianon Čechy jsou také spolupracovníkem tohoto projektu.

„Zdravý člověk si vůbec neuvědomuje, jaké překážky musí handicapovaný překonávat. To co se nám vůbec nezdá, může být pro osobu se zdravotním postižením nepřekonatelná překážka. Proto spolupracujeme přímo se zrakově, sluchově a pohybově postiženými občany a navštěvujeme s nimi jednotlivá místa národního parku," říká Pavlína Dobruská z občanského sdružení Trianon Čechy.

Šumavský národní park je členitý a pro lidi na vozíčku špatně přístupný. Správa parku už ty největší bariéry odstraňuje. „Už za rok by jim ve výletu na Šumavu nemělo nic bránit. Připravujeme zajímavé výletní trasy pro vozíčkáře i areál lesních her pro nevidomé. Předěláváme jednotlivá informační střediska tak, aby byla bezbariérová, a dokonce plánujeme atraktivní stezky v divočině," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava, který si dohled nad tímto projektem vzal osobně na starost.

Podle něj je jedním ze základních problémů osob se zdravotním postižením to, jak se dostat k základním informacím o dostupnosti a připravenosti destinace pro potřeby osob se zdravotním postižením.

„Lidé s různými typy zdravotního postižení musí cestu mnohem lépe naplánovat než lidé zdraví. K tomu mnohdy chybí zdroje informací. Proto velmi vítáme iniciativy neziskových organizací, se kterými v takovém projektu chceme spolupracovat. Kromě toho dobře spolupracujeme i s Národní Radou osob se zdravotním postižením, která má v daném odvětví nejhlubší zkušenosti," říká ředitel Mánek.

Léto na Šumavě a bez bariér si zdravotně postižení brzy naplánují podle nově vznikajícího cestovního manuálu.

„Budou tam podrobně popsané tipy na výlety. Jaké má určitá trasa stoupání, jaký je zde terén, zda je to vhodné pro vozíčkáře, jak jsou daleko toalety. Zkrátka všechny informace, které tělesně postižení pro plánování výletu potřebují," Pavlína Dobruská z občanského sdružení Trianon Čechy, které na přípravě tohoto manuálu pracuje.
Minulý týden se ve Vimperku konal na dané téma seminář i s mezinárodní účastí partnerů z Bavorska.

„Bavorská strana má jistě náskok ve službách pro hendikepované návštěvníky, ale u nás to zase doháníme šikovností a nápady. Projekt napomohl na obou stranách větší informovanosti o podmínkách, za jakých mohou a chtějí tito turisté cestovat a mnozí již naštěstí pochopili, že tato cílová skupina návštěvníků vykazuje velký potenciál a byla by obrovská škoda ji opomíjet," říká Lenka Dvořáková.

Správa Národního parku se snaží, aby se Šumava stala destinací lákavou i pro neslyšící nebo nevidomé turisty.

„Připravujeme celý areál, který bude určený pro nevidomé. Pro lidi, kteří vidí a nemají žádný handicap, není problém představit si, jak vůbec vypadá jelen. U slepců je to jinak. Ti někdy vůbec netuší jak je jelen veliký, a že má parohy. V tomto nově vznikajícím areálu jim umožníme, aby si na něj mohli sáhnout," popisuje ředitel Mánek.
Tento areál čeká už jen na schválení dotace. Otevírat by se měl nejpozději v roce 2014.
Pavel Pechoušek, tel: 388 450 213, 731 530 509
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist