https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svetovy-den-mokradu-2-unora
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Toulcův dvůr, z.s.: Světový den mokřadů - 2. února

2. února 2016 | Toulcův dvůr, z.s.
Autor: Zuzana Hanušová, tel: +420 773 031 325
„Ačkoliv se taková úmluva může zdát mírně kuriózní, mokřady jsou jedním z nejdůležitějších biotopů na naší planetě,“ upozorňuje Ing. Lenka Skoupá, předsedkyně Toulcova dvora, Střediska ekologické výchovy. Mokřady jsou totiž územím, kde je voda nejpodstatnějším činitelem ovlivňujícím životní prostředí a s ním související rostliny a živočichy. „Proto je životně nezbytné chránit je před znečištěním,“ dodává.

Roku 1971 byla 2. února v íránském městě Ramsar podepsána prvními státy. V současné době se úmluva, jež předložila k podpisu organizace UNESCO, se svými 168 smluvními stranami, řadí mezi nejvýznamnější mezinárodní úmluvy v oblasti ochrany přírody a krajiny. V tento den probíhají na řadě míst celého světa akce upozorňující na význam mokřadů z hlediska ochrany přírody, i na význam mokřadů pro člověka. Málo kdo si totiž uvědomuje, že minimálně jedna třetina lidstva je přímo závislá na produkci potravin z mokřadů, jako je rybolov nebo pěstování rýže, a že mokřady rovněž silně ovlivňují počasí celé naší planety.

Česká republika je aktivním členem Ramsarské úmluvy. Na seznamu má hned několik těchto stanovišť, mezi něž patří i mokřad na území hlavního města Prahy, který se nachází v areálu Toulcova dvora. „Nachází se zde několik ohrožených živočichů a podobně jako ostatní mokřady představuje také Toulcův mokřad ochranu před povodněmi,“ dodává předsedkyně Toulcova dvora, Lenka Skoupá.
Zuzana Hanušová, tel: 420 773 031 325 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist