Vlaďka Tejnská "> Svoboda Evropy být GMO-free! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svoboda-evropy-byt-gmo-free
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Svoboda Evropy být GMO-free!

29. června 2006 | Greenpeace
Autor: Vlaďka Tejnská
Ministři životního prostředí EU debatovali v Lucembursku o selhání EU ve věci řádného vyhodnocení rizik plynoucích z uvolňování geneticky modifikovaných organismů (GMO) a o uplatnění principu předběžné opatrnosti.
Aktivisté Greenpeace překvapili účastníky zasedání vztyčením 25 soch Svobody, držících vidličky a opásaných šerpami se slovy „Svoboda Evropy být GMO-free!“ Sochy symbolizují spotřebitele 25 členských států Unie a tlak, který na ni vyvíjejí USA.

Greenpeace zdůrazňuje, že EU a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který má na starosti rizikovou analýzu GMO, ignoroval ve snaze usnadnit schvalování GMO a v naději na uklidnění USA, největšího vývozce GM výrobků, vlastní standardy pro ochranu zdraví a životního prostředí.

Vzhledem k tomu, že EFSA opakovaně porušila svou právní povinnost, tj. nevzala v úvahu námitky členských států a nevyhodnotila dlouhodobé účinky GMO, zdá se, že není ochotna přezkoumat své vlastní procedury.

„Greenpeace naléhavě vyzývá ministry životního prostředí, aby dobře vykonávali svoji práci tím, že postaví ochranu životního prostředí a zdraví občanů nad finanční zájmy hrstky agrochemických společností,“ řekla konzultantka genetické kampaně Greenpeace, Magdalena Klimovičová.

V době, kdy Rada ministrů EU diskutuje o tom, jaká má Komise přijmout opatření ke zlepšení rizikové analýzy GMO a jaká má být úloha principu předběžné opatrnosti při povolování GMO, Greenpeace vyzývá ministry životního prostředí k zastavení povolování GMO a vypracování detailních a právně závazných (vymahatelných) procesů, které zajistí uplatnění principu předběžné opatrnosti.

Princip předběžné opatrnosti je klíčovým nástrojem rozhodování v EU a má zajistit, aby vědecké pochybnosti ohledně dopadů GMO na zdraví a biodiverzitu byly zřetelně jasně zohledněny a vedly k odmítnutí žádosti o uvolnění GMO.

Pozice ČR
Na březnové Radě se členské státy, včetně ČR vyjadřovaly velmi kriticky k postupu, kterým jsou přijímána jednotlivá rozhodnutí o uvádění GMO na trh v EU a k hodnocení rizik GMO.

Ministr Ambrozek na březnové Radě zdůraznil požadavek transparentnosti rozhodovacího procesu, dále potřebu zavedení jednotné metodiky, která by měla vyloučit různou interpretaci výsledků hodnocení rizik, a potřebu pokračujícího výzkumu.

ČR podporuje myšlenku užší spolupráce členských států s Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a větší účast národních expertů na posuzování případných rizik spojených s uváděním GMO do oběhu.

V oblasti koexistence různých způsobů zemědělského hospodaření se ČR přiklání k názoru, že je třeba stanovit právně závazným předpisem EU stěžejní jednotné principy koexistence, které budou na základě lokálních podmínek přizpůsobené do konečné podoby členskými státy.


Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, konzultantka genetické kampaně GreenpeaceČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org


http://www.greenpeace.cz/gmo/

http://eu.greenpeace.org/downloads/gmo/WTOpapers060418.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist