Jan Žáček "> SZ: Vláda po pařížské dohodě musí přijmout jasné klimatické cíle - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sz-vlada-po-parizske-dohode-musi-prijmout-jasne-klimaticke-cile
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: SZ: Vláda po pařížské dohodě musí přijmout jasné klimatické cíle

14. prosince 2015 | Strana zelených
Autor: Jan Žáček
Dohoda, kterou účastníci klimatické konference v Paříži uzavřeli, je podle Strany zelených významným krokem pro odklon od závislosti na fosilních zdrojích. Následovat ale musí konkrétní a jasné závazky jednotlivých států. Strana zelených proto bude pečlivě sledovat kroky české vlády. Zelení se domnívají, že by Sobotkův kabinet měl co nejdříve stanovit ambicióznější národní klimatické cíle do roku 2030 a přijmout antifosilní zákon. Měl by rovněž ještě více zpřístupnit obnovitelné zdroje pro malé odběratele tak, aby například bylo možné umístit si fotovoltaický panel na střechu, aniž by to stát danil. SZ požaduje, aby se dohoda z Paříže promítla i do připravované aktualizace surovinové politiky.

“Dohodu z Paříže vítám jako významný krok, kterým dává mezinárodní společenství jasně najevo nutnost okamžité klimatické akce. Dohoda také dává jasný signál fosilnímu průmyslu, že jeho éra v příštích desetiletích skončí,” říká předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová a dodává: “Chceme-li ale skutečně dosáhnout závazku růstu teploty o výrazně méně než 2 °C , optimálně pod 1,5 °C, bude muset EU a s ní i česká vláda přijmout ambicióznější klimatické cíle do roku 2030. Česká vláda by proto měla začít neodkladně jednat a své sliby z Paříže převést do legislativní podoby. Vedle postupného útlumu spotřeby fosilních zdrojů se musí zaměřit i na řešení následků klimatických změn, které jsme letos pocítili například v podobě extrémního sucha, které v některých oblastech stále přetrvává.”

Pařížskou dohodu je potřeba promítnout do chystané aktualizace surovinové politiky, která nedávno prošla připomínkovým řízením a má určit strategii státu na dalších 15 let. Není možné, aby Česká republika stejně jako dosud počítala i v příštích letech s masivním vytěžováním zásob fosilních surovin, především hnědého uhlí. Klimatická konference ukázala, že nedávné kroky vlády týkající se prolomení limitů těžby hnědého uhlí jdou špatným směrem. Je rovněž nepřijatelné, aby se ministr průmyslu Mládek v surovinové politice zabýval možností vyvlastnění soukromého majetku kvůli těžbě nerostných surovin. Vláda by rovněž měla co nejdříve dostát svému slibu z vládního prohlášení a přijmout antifosilní zákon, který zajistí postupné snižování naší vysoké závislosti na fosilních palivech.

“Ukazuje se, že politika ministra Mládka je v rozporu s moderními trendy ve světě. Dlouhodobě upozorňujeme na to, že Mládkovo lpění na fosilní energetice a průmyslu je překonané a vzhledem k dynamickému rozvoji zejména v Německu i nebezpečné pro naši konkurenceschopnost. Doufáme, že se toto směřování poté, co se zástupci české vlády k pařížské dohodě připojili, brzy změní,” uvádí Michal Berg, člen předsednictva SZ.

Stranou by neměla zůstat ani podpora obnovitelných zdrojů tak, aby i pro malé odběratele (jednotlivci, bytová družstva či obce) bylo snadné, dostupné a výhodné dát si například fotovoltaický panel na střechu. Obnovitelné zdroje se ale v ČR stále potýkají s řadou překážek. Zelení senátoři na to upozorňovali například při letošním projednávání energetického zákona, který nesmyslně zavedl povinnost pro samovýrobce (zejména domácnosti s fotovoltaickým panelem na střeše) platit každý měsíc daň z elektřiny, kterou si sám vyrobí a spotřebuje.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist