https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tabor-v-belci-ziskal-oceneni-za-system-ohrevu-vody-sluncem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Českobratrská církev evangelická: Tábor v Bělči získal ocenění za systém ohřevu vody sluncem

Tábor Jana Ámose Komenského v Bělči nad Orlicí vlastněný a provozovaný Českobratrskou církví evangelickou získal ocenění Roman Juriga Eco-Church Award, které od roku 2017 uděluje Evropská křesťanská environmentální síť (ECEN). Tuto cenu získávají církevní projekty vznikající se zřetelem na ochranu životního prostředí, které se mohou stát vzorovými řešeními i pro další církevní organizace jinde v Evropě.

Tábor v Bělči byl oceněn za systém ohřevu vody za pomoci solárních kolektorů umístěných na hlavní budově, který zajišťuje teplou vodu tekoucí z kohoutků v celé hlavní budově tábora, v kuchyni, v jídelně a v letních umývárnách. Porota ocenila, že systém přispívá k ekologičtějšímu provozu areálu, šetří peníze a současně slouží i jako inspirace pro možné podobné systémy ve sborech, domácnostech, firmách či školách tisíců návštěvníků, kteří ročně do tábora zavítají.

Symbolické předání ocenění proběhlo 15. června 2022 v rámci každoročního shromáždění ECEN, které se konalo online, a kterého se zúčastnili zástupci církví z celé Evropy.

Po předání ocenění proběhlo představení oceněného projektu, tábora v Bělči a jeho aktivit i samotné Českobratrské církve evangelické. Správce tábora v Bělči Václav Španihel v rámci prezentace také nastínil některé z dalších kroků směrem k úspornějšímu provozu, které se v táboře chytají – výměna starých oken za izolační, vytápění pomocí tepelných čerpadel a splachování tzv. šedou vodou, tedy čistou odpadní vodou, která by jinak skončila bez dalšího využití.

Kromě symbolického uznání získal tábor také finanční odměnu a s odstupem několika týdnů dorazil poštou i balíček s pamětní destičkou, která se bude skvět na zdi v hlavní budově tábora.

Spolu s táborem v Bělči byla cena udělena také projektu SAGE farnosti Sv. Anny v Dublinu v Irsku, v rámci kterého se členové a členky farnosti dlouhodobě zapojují do řady aktivit souvisejících s ochranou životního prostředí – od úsporných úprav kostela až po spolupráci se středoškoláky zapojenými do protestů Fridays for Future.

* aktuální instalace solárních kolektorů zahrnuje systém 24 panelů a akumulačních nádrží na tisíce litrů vody
* slunce ohřívá vodu do 24 sprch, 53 umyvadel a jedné vany
* celková plocha kolektorů je 54 m2
* díky viditelnému umístění má také edukační rozměr - areál tábora ročně navštíví tisíce lidí, mimo jiné ze školek, škol, zájmových organizací a sportovních klubů, členové farních sborů apod.
* kromě environmentálního rozměru mají solární kolektory také významný ekonomický přínos - v hlavní sezóně (od května do září) pomohou uspořit značné množství energie, protože ohřev teplé užitkové vody je z hlediska provozu rekreačního střediska jednou z energeticky nejnáročnějších položek (roční úspora v řádu mnoha desítek tisíc korun při cenách z r. 2020)
* středisko v Bělči je aktuálně jednou z projektových priorit Ústřední církevní kanceláře ČCE s cílem snížit energetickou náročnost provozu i jeho dopady na životní prostředí

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist