https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tak-trochu-jiny-fotbal-jde-to-v-lize-feroveho-fotbalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fotbal pro rozvoj: Tak trochu jiný fotbal. Jde to. V Lize férového fotbalu

10. října 2018 | Fotbal pro rozvoj
Autor: Kateřina Mlynářová, tel: 774204140
Odehrána jsou všechna kola historicky první ročníku celorepublikové Ligy férového fotbalu. Finále, ve kterém se utkají týmy z Prahy a z Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Moravskoslezského regionu, proběhne tento víkend 13. a 14.října v Podjedštědském sportovním areálu Luďka Zelenky.

Pod taktovkou Fotbalu pro rozvoj se hraje fotbal trochu jinak. Ve zkratce vysvětleno, kromě bodů ze zápasu se do výsledné tabulky započítávají také body za fair play, které si týmy vzájemně udělují v pozápasové diskuzi. Hraje se bez rozhodčích, na hru a pozápasavou diskuzi si hráči dohlíží sami.

V tomto duchu se tak v hlavním městě za podpory magistrátu Hlavního města Prahy odehrává již čtvrtý ročník této ligy. Týmy jsou zde tvořeny dětmi a mládeží z nízkoprahových zařízení. Iniciativa Fotbal pro rozvoj s heslem „Fair play na hřišti i v každodenním životě“ si klade za cíl pěstovat u mladých lidí hodnoty jako respekt, tolerance a spolupráce. Zaměřuje se především na práci se sociálně vyloučenými skupinami, do budoucna by však liga měla být otevřena každému. Zejména těm, kteří se chtějí na vlastní kůži přesvědčit, že fotbal není jenom o faulech, simulaci a korupci. A že se díky němu dají naučit komunikační dovednosti a jiné dovednosti vhodné pro pracovní i běžný život.

Za podpory UEFA Foundation for Children se letos podařilo rozšířit ligu do dalších regionů.
Premiérový ročník se letos uskutečnil v Plzeňském, Ostravském, Ústeckém a Karlovarském kraji.

V každém regionu má na starost fungování ligy regionální koordinátor. Domlouvá zápasy týmů, termíny, hřiště. „Regionální koordinátoři si chválí, že o ligu je veký zájem a do budoucna se tak pravděpodobně rozroste o nové týmy. Pozitivum vidí také v zapojení dětí a mládeže přímo do příprav a organizace ligy a snaze o integraci všech skupin. V Ostravě se například podařilo zapojit širokou věkovou skupinu a dokonce i skupinku vozíčkářů.“ vysvětluje koordinátor ligy Petr Malina.

O víkendu se týmy ze všech regionů zúčastní fotbalového kempu v Podjedštědském areálu Luďka Zelenky. Zde se také potkají týmy ze všech krajů a uskuteční se první celorepublikové finále. Na programu bude také společná ekxurze na stadion klubu FC Slovan Liberec, který je několikaletým podporovatelem projektu.

Hned v následujícím týdnu se rozjedou ligová kola dalšího ročníku, nově by tento rok Liga férového fotbalu měla expandovat do Olomouckého kraje.

A na jaké další akce z dílny Fotbalu pro rozvoj se v blízké době můžete těšit? Třeba na Festival fotbalového filmu 7.-9.prosince v pražském kině Světozor. Nezůstáváme totiž jenom u sportovních akcí! Fotbal je všude, i v kultuře.

TZ na webu:
Facebooková stránka iniciativy Fotbalu pro rozvoj: www.facebook.com/Fotbal.pro.rozvoj/
Facebooková stránka Ligy férového fotbalu:
www.facebook.com/ligaferovehofotbalu/

Pro další informace a fotografie mě neváhejte kontaktovat emailem či telefonicky.

Kateřina Mlynářová, tel: 774204140 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist