Václav Vašků "> Technoplast tají množství dioxinů v ovzduší - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/technoplast-taji-mnozstvi-dioxinu-v-ovzdusi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Technoplast tají množství dioxinů v ovzduší

21. května 2002 | Greenpeace
Autor: Václav Vašků
Déle než rok odmítá Technoplast poskytnout veřejnosti informace o množství toxických látek, zejména dioxinů, které vypouští do ovzduší spalovna nebezpečných odpadů. Greenpeace z tohoto důvodu přesně před rokem podalo stížnost České inspekci životního prostředí (ČIŽP) na Technoplast pro porušení zákona o ovzduší.

Oblastní inspektorát v Olomouci uznal podnět Greenpeace za odůvodněný, a ČIŽP proto zahájila s Technoplastem správní řízení. Avšak Greenpeace od Technoplastu dodnes žádané informace nedostalo a ČIŽP doposud nesdělila, že by porušování zákona Technoplastem bylo jakkoli potrestáno.

Greenpeace se podařilo zjistit, že spalovna Technoplastu vypouštěla až 150-krát více dioxinů, než připouští limit platný ve státech Evropské unie (1). Bohužel podle českých zákonů spalovna může i dnes vypouštět libovolné množství toxických dioxinů a ohrožovat tak zdraví lidí. Zákonný limit pro ni začne totiž platit až v roce 2003.

Dioxiny vznikají jako vedlejší produkt spalování, jsou-li ve spalovaném materiálu přítomny sloučeniny obsahující chlor, jako je například PVC. To je i případ spalovny Technoplastu v Chropyni, která mj. likviduje odpady z výroby obalů a další produktů z PVC (2). Dioxiny přetrvávají velmi dlouho v životním prostředí a hromadí se v živých organismech. Proto dioxiny kontaminují potraviny, hlavně živočišného původu.

V České republice jsou lidé vystaveni dávce dioxinových látek, která několikanásobně převyšuje doporučení Světové zdravotní organizace (WHO). „Chemické analýzy v okolí spaloven odpadů nalezly vysoké hodnoty dioxinů, těžkých kovů a dalších látek nebezpečných pro lidské zdraví. Epidemiologické studie prokázaly kolem spaloven vyšší úmrtnost na rakovinu jater a plic, zvýšený výskyt rakoviny hrtanu, nádorů pojivových tkání a lymfomů,“ varoval MUDr. Miroslav Šuta, a dodal: „Další studie upozorňují na zvýšenou pravděpodobnost výskytu vrozených vývojových vad novorozenců, vyšší riziko onemocnění dětí rakovinou a alergiemi, ale i na častější výskyt příznaků plicních onemocnění.“

Skupina 15 aktivistů Greenpeace z České republiky a Slovenska přesně před rokem zablokovala vjezd do spalovny nebezpečných odpadů společnosti Technoplast. Blokáda spalovny v Chropyni byla součástí celosvětového týdne akcí Greenpeace proti zdrojům dioxinů. Uskutečnila se v předvečer podpisu celosvětové dohody zakazující 12 nejnebezpečnějších toxických chemikálií (4) Dohodu Česká republika podepsala 23.května 2001 ve Stockholmu, ratifikovaly ji obě komory Parlamentu ČR a v nejbližších dnech by ji měl podepsat i prezident Václav Havel.

Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta
konzultant Greenpeace ČR pro oblast toxických látek
tel.: 02/ 2431 9667, mobil: 0603/443 140,
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Poznámky:

(1) Měření provedené v březnu 1998 ve spalovně Technoplastu Chropyně prokázalo koncentrace až 15 ng TEQ dioxinů/m3. V zemích EU je limit pro emise dioxinů z podobných spaloven 0,1 ng TEQ/m3. V ČR bude stejný limit pro spalovny platit až od roku 2003. Žádost Greenpeace o sdělení aktuálních emisí dioxinů Technoplast odmítl.

(2) Technoplast vyrábí z PVC válcované fólie, lisované desky, tvarované potravinářské i nepotravinářské obaly, tvarovky pro stavební drenáže, potahované textilie či omyvatelné ubrusy. Podle údajů provozovatele se ve zdejší spalovně spálí 1000 tun nebezpečných odpadů ročně.

(3) Monitorování cizorodých látek v poživatinách, "dietární expozice člověka" - 1997 až 1999, Centrum hygieny potravních řetězců Státního zdravotního ústavu (CHPŘ SZÚ). Teoretický odhad zvýšení rizika nádorových onemocnění v důsledku dietární expozice vybraným chemickým látkám v ČR, CHPŘ SZÚ: http://www.chpr.szu.cz/monitor/monitor.html

(4) Celosvětová dohoda o zákazu 12 persistentních organických látek byla podepsána pod patronací Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a týká se těchto látek: aldrin, DDT, dieldrin, endrin, heptachlor, chlordan, mirex, tofaxen, hexachlorbenzen, polychlorované bifenyly (PCB), polychlorované

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist