https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/terenni-pracovnici-pomahaji-v-sadske-chranit-verejne-zdravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Laxus z.ú.: Terénní pracovníci pomáhají v Sadské chránit veřejné zdraví

8. října 2019 | Laxus z.ú.
Terénní pracovníci organizace Laxus jezdí každý týden do města Sadská. Mezi jejich hlavní činnost patří práce s uživateli návykových látek. Taková práce obnáší především manipulaci s injekčními stříkačkami a starost o to, aby co nejmenší množství použitých jehel skočilo v ulicích města. To se letos překvapivě daří.

Fakt, že se letos organizaci Laxus daří držet ulice čistší, potvrzuje i Petr Vykydal, vedoucí Centra adiktologických služeb v Nymburce, který terénní činnost ve Sadské zajišťuje. “Za letošní rok máme návratnost použitých stříkaček 121%, což v této lokalitě považujeme za velký úspěch.” Pracovníci organizace spolupracují na sběru stříkaček s Městskou policií. “V uplynulém období jsme ve spolupráci s policií našli pouze dvě stříkačky na ulici. To potvrzuje, že se nám daří motivovat klienty k tomu, aby vraceli stříkačky přímo nám,” doplňuje Vykydal.

Když se stříkačka dostane terénnímu pracovníkovi, putuje nejprve do certifikované nádoby a poté do spalovny. Jedním z hlavních cílů organizace Laxus je snižovat výskyt přenosných chorob u všech obyvatel města. Jedním z nástrojů je sběr stříkaček přímo v ulicích, dalším je výměna čistých stříkaček za použité.

Terénní pracovníci dokážou pomoci i lidem, kteří užívají návykové látky jiným způsobem než injekčně. Může se jednat například o kouření THC nebo šňupání pervitinu. Lidé z organizace Laxus také spolupracují s rodinnými příslušníky nebo přáteli lidí, kteří užívají návykové látky. Veškeré služby jsou poskytovány zdarma a anonymně. V čase 9.00 - 17.00 se může kdokoli obrátit na terénní pracovníky na čísle +420 724 557 504 nebo se zastavit v Centru adiktologických služeb v Nymburce.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist