https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/terenni-pracovnici-v-mnichove-hradisti-pomahaji-chranit-verejne-zdravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SEMIRAMIS z.ú.: Terénní pracovníci v Mnichově Hradišti pomáhají chránit veřejné zdraví

30. října 2019 | SEMIRAMIS z.ú.
Autor: Magdalena Lukasová
Terénní pracovníci organizace Semiramis pravidelně navštěvují Mnichovo Hradiště. Mezi jejich hlavní činnost patří práce s uživateli návykových látek. Taková práce obnáší především manipulaci s injekčními stříkačkami a starost o to, aby co nejmenší množství použitých jehel skončilo v ulicích města.

Terénní pracovníci se po Mnichově Hradišti pohybují každý týden. Mezi jejich cíle patří udržovat ulice bez pohozených jehel a chránit veřejné zdraví. Jedním z nástrojů ochrany veřejného zdraví je výměna injekčních stříkaček, která pomáhá snižovat výskyt krví přenosných chorob. Dalším nástrojem jsou testy na infekční choroby. “Kolegové motivují klienty k testování na infekční nemoci jako jsou žloutenka typu C nebo HIV a informují o možnostech prevence. Tím se zamezí vzniku, případně šíření těchto chorob,” říká Ondřej Šulc, vedoucí Centra terénních programů středočeského kraje.

Když se stříkačka dostane k terénnímu pracovníkovi, putuje nejprve do certifikované nádoby a poté do spalovny. Pracovníkům nosí použité stříkačky sami uživatelé nebo strážníci Městské policie. “Tato služba je podporována městem Mnichovo Hradiště. Kromě Městské policie spolupracujeme také s lékárnami, kam dodáváme balíčky, které obsahují základní materiál pro snižování rizik,” doplňuje Ondřej Šulc.

Pracovníci v terénu dokážou pomoci i lidem, kteří užívají návykové látky jiným způsobem než injekčně. Může se jednat například o kouření THC nebo šňupání pervitinu. Lidé z organizace Semiramis také spolupracují s rodinnými příslušníky nebo přáteli lidí, kteří užívají návykové látky. Veškeré služby jsou poskytovány zdarma a anonymně - tedy bez nutnosti sdělovat své osobní údaje. V čase 9.00 - 17.00 se může kdokoli obrátit na terénní pracovníky na čísle +420 728 245 196.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist