https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/testy-hracek-z-pvc-potvrzuji-tvrzeni-greenpeace-ze-platne-predpisy-nechrani-deti-pred-nebezpecim-skodlivych-latek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Testy hraček z PVC potvrzují tvrzení Greenpeace, že platné předpisy nechrání děti před nebezpečím škodlivých látek

10. prosince 1997 | Greenpeace
Ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala hlavního hygienika ČR, aby zakázal prodej všech hraček z měkčeného PVC pro děti do věku tří let. Výsledky testování hraček z PVC, které dnes uveřejnil deník MF DNES, totiž jasně ukazují, že stávající legislativa není schopna uchránit děti před nebezpečím škodlivých látek, které jsou v hračkách obsaženy.

Greenpeace společně s redakcí Testu MF DNES nechalo provést test hraček vyrobených z PVC v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně. Ukázalo se, že zkoumané hračky obsahovaly 30 až 45 procent ftalátů, které bývají dávány do souvislosti s poškozením jater a ledvin a jsou podezřelé z toho, že mohou vyvolávat rakovinu. Tyto látky se do PVC přidávají jako změkčovadla, aby jinak tvrdá a křehká hmota získala potřebnou měkkost a pružnost. Ve všech testovaných hračkách byly navíc nalezeny stopy dibutylftalátu, který je u nás jako změkčovadlo v hračkách pro děti do jednoho roku zcela zakázán.

Varující jsou i výsledky druhé části testu, během níž nezávislá laboratoř prováděla zkoušku možnosti vyluhování ftalátů do roztoku umělých slin. Ukázalo se, že u čtyřech z osmi testovaných hraček se ftaláty uvolňovaly v množstvích, která u obdobné studie prováděné v Dánsku stačila k tomu, aby byly hračky staženy z trhu. Právě malé děti jsou rizikem nebezpečných ftalátů ohroženy nejvíce, protože své oblíbené hračky cucají a kousají. Při tom se ftaláty z PVC uvolňují ve zvýšené míře.

"Požadujeme úplný zákaz hraček z PVC pro děti do tří let, protože současná situace umožňuje prodávat zdraví nebezpečné hračky a obcházet naše předpisy," prohlásil ing. Karel Jech z Greenpeace. "Výrobci i dovozci obcházejí předpisy tím, že na hračku přilepí nálepku s nápisem ťNevhodné pro děti do tří letŤ. Ve skutečnosti přitom jde o takové hračky, jako jsou kousací nebo pískací zvířátka či plastové obrázkové knížečky, s nimiž si čtyřleté děti již nehrají. Jediná možnost, jak uchránit naše děti před nebezpečím, je hračky vyrobené z měkčeného PVC úplně zakázat."

Ke stažení hraček z měkčeného PVC přistoupily už některé evropské vlády i výrobci a obchodníci s hračkami. Dne 18. dubna doporučil Dánský úřad pro ochranu životního prostředí stažení některých kousacích kroužků z PVC. V květnu oznámil řetězec obchodních domů KF, že zastavuje prodej všech hraček z měkčeného PVC pro děti do tří let. V srpnu vyzvalo belgické ministerstvo zdravotnictví prodejce, aby dobrovolně stáhli z prodeje hračky z měkčeného PVC, rovněž výrobci byli vyzváni, aby takové hračky přestali vyrábět. Na konci října oznámila rakouská ministryně pro ochranu spotřebitelů, že Rakousko chystá zákaz hraček z PVC, přičemž příslušný výnos by měl být vydán v polovině příštího roku.

Přesně 100 dní před Vánocemi zahájila mezinárodní ekologická organizace Greenpeace celosvětovou informační kampaň pod názvem ťHraj si zdravě bez PVCŤ. Během ní upozorňuje na nebezpečí ftalátů a vyzývá rodiče, aby svým dětem nekupovali pod stromeček hračky z PVC.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:

Ing. Karel Jech
tel.: 02/24 23 25 09
fax: 02/24 23 25 10

e-mail: Karel Jech

Poznámky:

  • Česká pobočka ekologické organizace Greenpeace nechala provést test hraček vyrobených z PVC společně s přílohou deníku MF DNES v Institutu pro testování a akreditaci, a.s. ve Zlíně.
  • Celkem 8 testovaných hraček bylo zakoupeno na českém trhu s hračkami a v některých obchodních domech (Kotva, Krone). Při koupi byly požadovány po prodavačích hračky pro děti do jednoho roku. Většina takto zakoupených hraček nebyla vůbec označena, některé hračky byly označeny pouze v angličtině.
  • Prováděné analýzy zahrnovaly: a) celkový obsah změkčovadel, b) identifikaci ftalátů, c) stanovení migrace ftalátů do vodného prostředí (umělých slin), d) specifikaci ftalátů v migrátu.
  • Kromě ftalátu DINP (diisononylftalát) byla ve výluzích nalezena i stopová množství ftalátů DEHP di-(2etylhexylftalát) a DBP (dibutylftalát).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist