https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tibetska-tsampa-v-ostrave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MOST ProTibet, o.p.s.: TIBETSKÁ TSAMPA v OSTRAVĚ

2. prosince 2019 | MOST ProTibet, o.p.s.
Autor: Petr Ďásek, tel: 603730272
V západním pojetí je božským pokrmem nazývaná mana – něco lahodného a posilujícího. Ale nezaslouží si označení „božská“ spíš tsampa (též campa) - strava obyvatel země, kde se hory dotýkají nebe a jsou tak blízko bohům? Když božstva sestupovala ze svých výšin, zákonitě to měla nejblíže do Tibetu, kde se na první zastávce mohla občerstvit potravinou z praženého a mletého ječmene.
Češi nemusí pro tsampu jezdit do Tibetu. Ostravská nezisková organizace MOST ProTibet spustila od 1.12.2019 její výrobu v rámci sociálního podniku. Obecně prospěšná společnost tak vytvořila nová pracovní místa pro dlouhodobě nezaměstnané a lidi se zdravotním znevýhodněním. Výrobek navíc odpovídá trendům naší doby – pochází z kvalitní BIO produkce v ČR a splňuje všechny aspekty pro zdravý životní styl. Prodává se v ekologickém rozložitelném obalu.
Tsampa je vlastně jedno z nejstarších instantních jídel na světě, její příprava je rychlá, je chutná a zdravá. Její využití je mnohostranné, dá se z ní připravit mnoho různých pokrmů. V podstatě se jedná o zdravý "fast food". Produkt má jemnou oříškovou chuť, obsahuje veškeré minerály a vitamíny pocházející z celého zrna. Protože se melou celá zrna, je lepek v tsampě daleko lépe stravitelný než u běžné bílé mouky.
Potravina, kterou si rád na snídani dává dalajlama, nabízí i nám Středoevropanům rychlou
a snadnou přípravu, stačí zalít horkou nebo studenou vodou, čajem, mlékem, džusem, polévkou. Je ideální k pobytu v přírodě – outdoor, treking, turistika – po staletí ověřeno tibetskými nomády a mnoha cestovateli.
Recepty na cukroví, tsampové kuličky, přílohy jídel a kaše najdete na www.protibet.cz/tsampa a zároveň se sami můžete poděli o své tipy na všechny nově objevené chuťové variace.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist