https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tisice-kapru-v-obdobi-vanoc-zbytecne-trpi.pirati-navrhuji-zakaz-jejich-prodeje-v-zivem-stavu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Tisíce kaprů v období Vánoc zbytečně trpí. Piráti navrhují zákaz jejich prodeje v živém stavu

6. prosince 2023 | Česká pirátská strana
Je to častý a smutný kolorit Vánoc. Kapři zakoupení na tržištích z přeplněných kádí jsou vloženi do igelitek a lapajíce po dechu vláčeni do domácností. Tam je většinou čeká útrpný pobyt ve vaně plné chlorované – pro ně toxické – vody, a nakonec neodborné usmrcení. To vše kaprům přináší velké utrpení. Piráti budou proto navrhovat ukončení jejich prodeje v živém stavu, respektive povinnost usmrcování ryb odborným personálem při prodeji. To podporuje i Rybářské sdružení ČR, Státní veterinární správa či Ústřední komise pro ochranu zvířat. „Stavím se proti jakémukoliv zbytečnému utrpení zvířat. Za Piráty proto prosazujeme, aby se konzumní ryby usmrcovaly přímo při prodeji odborným personálem,” uvádí Klára Kocmanová, pirátská poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro životní prostředí.

Před Vánocemi se v tuzemsku udá až 85 % celoročního prodeje ryb, jen kaprů se u nás za celý rok vyloví více než 17 tisíc tun. Samotné zacházení s rybami je nejproblematičtější právě v tomto období. Poslankyně Kocmanová včera převzala petici organizace Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství), ve které více jak deset tisíc lidí, včetně známých osobností jako je zpěvák Tomáš Klus nebo moderátor Lukáš Hejlík, požaduje zákaz prodeje živých kaprů. Organizace spustila také speciální stránku www.rybolove.cz.

„Převzetí živé ryby zákazníkem a následné nakládání s ní je podle odborníků velice problematické. Lidé si je často odnáší v igelitové tašce, což je pro danou rybu extrémní zátěž. Zhoršuje se funkce jejich žaber a dusí se. Navíc nelze ohlídat, jak je s rybou dále zacházeno. Chlor obsažený v domácí vodě poškozuje kůži a nervovou soustavu zvířete. Při domácím usmrcování nejsou ryby často dostatečně omráčeny a neztrácí tak schopnost vnímání. U vypouštění kaprů po Vánocích zpět do přírody zase často hynou v důsledku teplotního šoku či nedostatečných energetických zásob. Proto budu prosazovat povinnost usmrcení ryb odborným personálem při prodeji. Nejde nám o zákaz nakupování či dokonce konzumace ryb. Jde pouze o to předejít zbytečnému utrpení těchto živých tvorů,” uvedla pirátská poslankyně Klára Kocmanová.

Záměr ukončit možnost nákupu živých ryb podporuje také Rybářské sdružení České republiky.

„Kupujete-li si rybu na sádkách, u stánku či v obchodě, nechte si ji vždy usmrtit vyškoleným prodejcem, není vhodné ji nosit domů živou. Většina lidí kupující si živé ryby za účelem jejich pozdějšího usmrcení a zpracování nemá k tomuto účelu vhodné podmínky a znalosti,” uvedlo sdružení. Podobně se vyjádřila i Státní veterinární správa, nebo Ústřední komise pro ochranu zvířat Ministerstva zemědělství, která „Důrazně doporučuje, aby ryby určené k následné konzumaci byly při prodeji odborně usmrceny prodejcem či jím k tomu určeným a vyškoleným personálem.“

Piráti budou prosazovat zákaz prodeje živých ryb do nyní připravované novely veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat proti týrání. Novela je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová je také připravena navrhnout výše popsanou změnu jako pozměňovací návrh zákona, až bude tato novela na pořadu jednání v Poslanecké sněmovně.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist