Radovan Holub "> Tisková konference v Linci ukázala, že v Rakousku se o Šumavě zatím moc neví - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tiskova-konference-v-linci-ukazala-ze-v-rakousku-se-o-sumave-zatim-moc-nevi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Tisková konference v Linci ukázala, že v Rakousku se o Šumavě zatím moc neví

22. června 2007 | Správa NP Šumava
Autor: Radovan Holub
Ve čtvrtek 21. 6. 2007 se v prostorách kongresového centra v areálu historického kláštera Uršulinek v centru Lince odehrála tisková konference „Šumava – hranice překračující koncepce ochrany přírody a měkké turistiky“, kterou spoluorganizovala rakouská Strana zelených a evropská organizace IUCN. Na konferenci se za přítomnosti poslankyně rakouského zemského sněmu Doris Eisenrieglerové, člena komise IUCN Bernharda Schöna a ředitele správy Národního parku Šumava Františka Krejčího hovořilo o záměrech nového ředitele správy Národního parku Šumava a o přeshraniční spolupráci mezi ČR a Rakouskem.

Úvodní slovo měla Doris Eisenrieglerová. František Krejčí byl na tiskové konferenci představen jako jeden z „otců Národního parku Šumava“, který ho roku 1991 pomáhal zakládat. Podle univerzitního pedagoga a ekologa Thomase Engledera je Národní park Šumava „jedinečnou chráněnou oblastí“ a celé šumavské pohoří je zvláštní i tím, že se rozkládá na území tří států. „Hned za dveřmi máme národní park mezinárodního významu, velké množství rakouských občanů však o něm prakticky nic neví,“ řekl Engleder. To se potvrdilo i při dotazech novinářů, kteří o české Šumavě věděli zjevně dost málo a ptali se např., zda problém s Temelínem narušuje také česko-rakouské vztahy na poli ochrany přírody. Neznalost rakouských občanů o Šumavě je možná jedna z příčin, proč na české Šumavě tvoří zahraniční klientela v současné době pouhých 13 % návštěvníků.

Na tiskové konferenci se dospělo k závěru, že by měl být co nejdříve iniciován kulatý stůl za účasti všech tří států, který by pomohl sblížit principy ochrany přírody a turistiky v celém regionu. Na území Šumavy jsou různé managementy – v NPŠ, v Národním parku Bavorský les, v bavorském polesí Neureichenau a v klášterním polesí Aigen-Schlägl, což je významný majitel lesů na rakouské straně Šumavy. Člen komise IUCN Bernhard Schön zdůraznil, že hranice překračující chráněná území jsou z mezinárodního hlediska zvlášť důležitá. „Od správy NPŠ očekáváme jasný a přehledný management území,“ podotkl Schön. Ředitel správy NPŠ František Krejčí odpověděl, že všechny čtyři české národní parky jsou specifické tím, že leží poblíž státních hranic. K současné situaci v NPŠ řekl: „Po patnácti letech hledání správné cesty máme nyní období bilancování. Správa zahajuje práce na novém Plánu péče o NPŠ a rádi bychom brzy dosáhli potřebné stability pro park i pro region.“ Při tiskové konferenci padl i názor, že péče o les v NP jde často na úkor fauny v NPŠ. Zatímco smrkové monokultury vyžadují mnohdy lidské zásahy, šumavská fauna je „spokojena“ spíše s takovými lesy, jak je utváří sama příroda. Bylo také řečeno, že z dříve uzavřené oblasti české Šumavy „za dráty“ se nyní stala oblast většinou přístupná, ráj cyklistů a turistů vůbec. Je však třeba dělat víc na poli mezinárodní propagace Šumavy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist