https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tiskova-zprava-bezplatne-testy-na-hiv-aids-v-cele-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem: Tisková zpráva – Bezplatné testy na HIV/AIDS v celé ČR

21. listopadu 2018 | Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem
Autor: Jiří Kunc, tel: 603774646
Poslední listopadový týden bude opět patřit testování na infekci virem HIV a žloutenky typů B a C. Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem se znovu zapojí do Evropského testovacího týdne – a přidá se tak k více než stovce organizací z 53 zemí světa, které se v letošním roce této mezinárodní preventivní akce zúčastní.

Tisková zpráva – Bezplatné testy na HIV/AIDS v celé ČR Plzeň, Praha – Poslední listopadový týden bude opět patřit testování na infekci virem HIV a žloutenky typů B a C. Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem se znovu zapojí do Evropského testovacího týdne – a přidá se tak k více než stovce organizací z 53 zemí světa, které se v letošním roce této mezinárodní preventivní akce zúčastní. „Evropský testovací týden v našich poradnách probíhá od 26. do 30. listopadu 2018,“ uvádí MUDr. Daniela Fránová, vedoucí poraden HIV/AIDS na Zdravotním ústavu. „Během týdne bude otevřeno všech dvacet našich HIV/AIDS poraden, které jsou rovnoměrně rozmístěny po 9 českých krajích. Testy jsou tak dostupné opravdu pro každého.“ Zásadním benefitem testování během Evropského testovacího týdne je fakt, že celé testování probíhá kompletně zdarma. Kromě toho mohou být testy anonymní. „Samotné testování je jednoduchý a krátký proces, zájemce o test se v ordinaci zdrží asi patnáct minut.“ pokračuje Fránová a dodává, pro koho je testování určené: „Nechat se otestovat může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV – zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog.“ Právě testování je přitom jedinou cestou, jak infekci HIV odhalit – a právě včasná diagnostika má zásadní význam pro účinnou léčbu. Ta může zajistit srovnatelnou kvalitu života HIV pozitivních osob jako u osob neinfikovaných, zároveň zabraňuje dalšímu šíření nemoci. To je v České republice na vzestupu. V letošním roce k datu 30. září 2018 přibylo 162 nově diagnostikovaných HIV pozitivních. Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem provozuje 20 poraden HIV/AIDS v 19 městech a 9 krajích ČR. Přehled otevírací doby a časů pro testování během Evropského testovacího týdne 2018 je k dispozici na http://www.zuusti.cz/sluzby/zdravotnicke-sluzby/poradny-hivaids/. Více informací: MUDr. Daniela Fránová vedoucí poraden HIV/AIDS Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem Kontakt: ZDRAVOTNÍ ÚSTAV se sídlem v Ústí nad Labem sídlo: Moskevská 15, 400 01 Ústí nad Labem pracoviště vedoucí poraden HIV/AIDS: 17. listopadu 1, Plzeň Tel.: 724 003 926, 371 408 502 Mail: daniela.franova@zuusti.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist