Dalimil Toman "> Tornádo dětem zničilo klubovnu. Brontosauři a skauti ji znovu otevřeli ekologicky vylepšenou. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tornado-detem-znicilo-klubovnu.brontosauri-a-skauti-ji-znovu-otevreli-ekologicky-vylepsenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Brontosaurus: Tornádo dětem zničilo klubovnu. Brontosauři a skauti ji znovu otevřeli ekologicky vylepšenou.

13. listopadu 2022 | Hnutí Brontosaurus
Autor: Dalimil Toman, tel: 605 763 112
Hnutí Brontosaurus, Brďo Vlkani a Junák - český skaut, středisko Mikulčice slavnostně otevřeli opravenou budovu dětské klubovny v Mikulčicích, kterou více než před rokem rozsáhle poničilo tornádo. Po opravě realizované oběmi spolky a obcí Mikulčice začne klubovna opět sloužit pravidelným schůzkám, víkendovým akcím i jako zázemí akcí pro veřejnost či dobrovolnické péče o přírodu. Díky inovativnímu přístupu je přitom opravena jako budova s ukázkovým provozem šetrným k životnímu prostředí.

Mikulčická klubovna sloužila dětem od roku 1976. Konaly se zde tisíce oddílových a družinových schůzek a akcí, kde děti rozvíjely kamarádské vztahy, učily se férovosti, samostatnosti i spolupráci nebo poznávaly přírodu a cesty k její ochraně. V roce 2021 však objekt hrubě poškodilo tornádo, jež prošlo obcemi na jižní Moravě.

V těchto dnech byla dokončena její rozsáhlá oprava, kterou společně hradily a realizovaly obec Mikulčice, Junák a Hnutí Brontosaurus. Obnova klubovny byla možná i díky obrovská míře solidarity veřejnosti i příznivců obou organizací. Ti během několika týdnů po katastrofě podpořili sbírky obou organizací. Celkem na opravy finančně přispěly desítky lidí, ale také firmy či obce, kde oba spolky pořádají letní tábory.

V sobotu 12. listopadu proběhlo slavnostní znovuotevření klubovny za účasti členů a dobrovolníků obou spolků, vedení obcí, donorů, dalších hostů i místní veřejnosti. V rámci slavnostního odpoledne brontosauři a skauti představili svou současnou činnost, na výstavách prezentovali dosavadní úspěchy práce s dětmi a mládeží a pozvali zúčastněné na budoucí akce.

V rámci akce se konala také komunitní dobrovolnická výsadba sadu starých ovocných odrůd u klubovny. Ta je součástí obnovy okolního parku. Svůj strom si vysadili donoři i dobrovolníci, jež s pomáhali s obnovou klubovny. O sad budou pečovat děti z oddílů a tak se víc než symoblicky zapojí do obnovy a zlepšení poničeného životního prostředí v obci.

Veřejnost se také seznámila s opatřeními pro environmentálně šetrný provoz budovy. Oprava budovy klubovny byla totiž provedena maximálně moderně nejen s ohledem na současné potřeby výchovné a vzdělávací práce s dětmi, ale i na aktuální trendy v oblasti k přírodě šetrného provozu. Návštěvníci budovy se tak mohou setkat s celou řadou úsporných technologií, jako například vytápění tepelným čerpadlem, využití odpadní šedé vody, ohřev vody solárními panely, sběr dešťové vody, aj.
Dalimil Toman, tel: 605 763 112
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist