Marek Jehlička "> Tři největší znečišťovatelé v Karlovarském kraji: Kombinát ve Vřesové, Amati Denak Kraslice a elektrárna Tisová - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tri-nejvetsi-znecistovatele-v-karlovarskem-kraji-kombinat-ve-vresove-amati-denak-kraslice-a-elektrarna-tisova
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Budoucnost bez jedů: Tři největší znečišťovatelé v Karlovarském kraji: Kombinát ve Vřesové, Amati Denak Kraslice a elektrárna Tisová

29. října 2007 | Arnika - Budoucnost bez jedů
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Provoz Sokolovské uhelné ve Vřesové, Amati - Denak Kraslice vyrábějící hudební nástroje a elektrárna ČEZu v Tisové. To jsou tři největší znečišťovatelé životního prostředí nebezpečnými látkami v Karlovarském kraji. Vyplynulo to z analýzy, kterou dnes zveřejnilo sdružení Arnika na základě podkladových informací pro Integrovaný registr znečišťování za rok 2006 (1).

V případě kombinátu Sokolovské uhelné ve Vřesové jsou největším problémem arsen (2) v odpadních vodách a rtuť v emisích do ovzduší i v odpadech. „Vřesová byla v loňském roce největším znečišťovatelem ovzduší rtutí (3) a v součtu i se rtutí v odpadech pak předběhla i ústeckou Spolchemii. V emisích arsenu do vody je Sokolovská uhelná také nejhorší v republice a vypustila ho oproti loňskému roku téměř dvojnásobek. Domnívám se, že tak vysoké množství těžkých kovů může být způsobeno i spoluspalováním odpadů ve Vřesové. Sokolovská uhelná dosud nemá vydané integrované povolení, ale v jeho návrhu nefigurují ani samostatné limity pro arsen v odpadních vodách a pro rtuť v emisích do ovzduší a to je špatné,“ specifikoval situaci ohledně rtuti z kombinátu Vřesová RNDr. Jindřich Petrlík vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů.

Potenciálně karcinogenní trichlorethylen (4) v emisích do ovzduší pak zajistil výrobci hudebních nástrojů Amati - Denak Kraslice třetí místo v celostátním pořadí největších zdrojů mutagenních látek a sedmé v pořadí znečišťovatelů rakovinotvornými a potenciálně rakovinotvornými látkami. Obě jmenované kategorie pro Karlovarský kraj suverénně vede. „Více trichlorethylenu do ovzduší v České republice vypustila za rok 2006 už jen Spolana Neratovice,“ porovnal závažnost emisí z Amati – Denaku Kraslice Petrlík.

V letošním roce se podle IRZ v Karlovarském kraji poprvé objevil také zdroj znečišťování poškozující ozónovou vrstvu Země (5). Je jím sokolovská chemička Hexion Specialty Chemicals, a.s.

Protože každá látka působí jinak na lidské zdraví či na životní prostředí, není možné určit největší znečišťovatele pouhým součtem vypouštěných emisí. Arnika se proto soustředila na rakovinotvorné látky, látky poškozující rozmnožování (reprotoxické), mutagenní látky, skleníkové plyny, látky poškozující ozónovou vrstvu Země, plyny přispívající ke tvorbě kyselých srážek, látky nebezpečné pro vodní organismy, polyaromatické uhlovodíky (6) a kyanidy (7).

Úniky a přenosy škodlivých látek do IRZ za rok 2006 z Karlovarského kraje ohlásilo 22 provozoven, což je o dvě více než za rok 2005, ale o dvě méně než za rok 2004. Nejčastěji ohlašovanými látkami byly amoniak, oxidy síry a oxidy dusíku v emisích do ovzduší.

Posouzení největších znečišťovatelů je velmi složitým procesem, při němž je nutné zohlednit řadu odborných aspektů, jejichž rozsah není možné jednoduše vylíčit v tiskové zprávě. Pro úplné pochopení posuzovaných kritérií proto doporučujeme navštívit internetovou stránku http://bezjedu.arnika.org/irz.shtml, kde Arnika zveřejňuje celou analýzu IRZ včetně vysvětlení použitých postupů a kritérií pro výběr látek (8). Karlovarský kraj čtvrtým krajem, pro který Arnika zveřejnila krajský žebříček největších znečišťovatelů podle IRZ. Budou následovat kraje Plzeňský a Vysočina.

Poznámky:

(1) Integrovaný registr znečišťování provozuje a data do něj sbírá Ministerstvo životního prostředí ČR. Lze ho nalézt na adrese http://www.irz.cz.

(2) Arsen je těžký kov řazený Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) mezi prokázané lidské karcinogeny. Více informací o této látce a jejích sloučeninách najdete zde:
http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=586099

(3) Informace o rtuti a jejím působení na lidské zdraví najdete na:
http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=214885.

(4) Trichlorethylen, který se v Amati - Denak nejspíše používá k čištění kovových hudebních nástrojů je Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) klasifikovaný jako pravděpodobný lidský karcinogen (kategorie 2A). Více informací o této látce najdete zde:
http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=1918121

(5) Perzistentní organické látky: Perzistentní organické látky jsou zřejmě vůbec nejtoxičtější sloučeniny jaké kdy člověk stvořil. Patří sem například dioxiny, DDT či polychlorované bifenyly (PCB). Již ve velmi malých dávkách působí poruchy hormonálního a imunitního systému a ohrožují reprodukční schopnosti živočichů, včetně člověka. V přírodě se rozkládají velmi pomalu a kumulují se v tělech živočichů. Díky své chemické stabilitě setrvávají dlouho v prostředí a "putují" proto i tisíce kilometrů od zdrojů svého původu. Nerozpouštějí se ve vodě, ale v tucích, na které se vážou - jsou bioakumulativní.

(6) Polyaromatické uhlovodíky - viz http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=610570

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist