https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/trojkoalice-spolu-chce-kvuli-becve-zridit-snemovni-vysetrovaci-komisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09, ODS a KDU-ČSL: Trojkoalice SPOLU chce kvůli Bečvě zřídit sněmovní vyšetřovací komisi

22. ledna 2021 | TOP 09, ODS a KDU-ČSL
Více jak čtyři měsíce se řeší únik jedu do řeky Bečvy, který 20. září 2020 způsobil rozsáhlou ekologickou katastrofu. Hned příští týden dá trojkoalice stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podnět ke zřízení sněmovní vyšetřovací komise. I po více jak čtyřech měsících je vyšetřování katastrofy stále bez závěru, je zapotřebí urychleně zjistit, kde je problém, kdo je viníkem nebo kdo během vyšetřování pochybil a v čem.

„Mlčící strategie premiéra Babiše už bylo dost. Nevím, na čem mu záleží, ale Bečva a životní prostředí to určitě není. Kdo zpackal odběry vzorků? Proč se neodebraly dva nejdůležitější - z kanálu z Rožnova a z Dezy? Po čtvrt roce nevíme nic. Proto navrhneme Sněmovně zřízení vyšetřovací komise a přestaneme spoléhat pouze na správní orgány. Pokud Sněmovna naši žádost zamítne, dáme dohromady skupinu expertů z řad vědců, rybářů, doplněnou o dobrovolníky, kteří se zajímají o osud Bečvy,“ sdělil poslanec ODS Stanislav Blaha.

„Není možné, aby se řešily úniky informací místo úniků jedů,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a dodal, že nerozumí tomu, proč ani po čtyřech měsících není žádný posun ve vyšetřování. „Ptáme se, jak to je vůbec možné? Veřejnost i my začínáme mít pochybnosti o průběhu a způsobu vyšetřování této havárie a proto jsme se rozhodli k tomuto specifickému kroku a budeme iniciovat zřízení vyšetřovací komise. Není možné, aby podobné havárie zůstaly bez vyšetření a společnost se jimi promlčela,“ uzavřel Marian Jurečka

Obdobný názor má i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Ekologickou katastrofu na řece Bečvě napravit nelze. Musíme se však postarat, aby se vyšetřila a hlavně se už nikdy v budoucnu neopakovala. Vyšetřovací komisi i proto nesmí tvořit výhradně poslanci, ale také lidé, kteří mají k Bečvě vztah osobní i odborný. Budu rada, když se její součástí stane například paní senátorka Jitka Seitlová, místní rybáři a ekologové,“ uzavřela předsedkyně TOP 09.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist