https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tygri-v-ohrozeni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Tygři v ohrožení

5. května 2010 | AOPK ČR
Na konferenci smluvních stran CITES, která se v březnu konala v Kataru, byla jedním z důležitých bodů programu a také předmětem různých diskuzí ochrana tygra. Počet tygrů ve volné přírodě se rychle snižuje. Příčinou je ztráta a fragmentace přirozeného prostředí a také nelegální lov. Na poklesu volně žijící populace se rovněž významně podílí mezinárodní nezákonný obchod s exempláři tygra.

Původně se tygr vyskytoval široce přes asijský kontinent, od Turecka na západě k východnímu pobřeží Ruska. V současnosti se vyskytuje jen v několika státech především jižní a jihovýchodní Asie. Za poslední století ztratil 93 % svého areálu rozšíření. Zbývající populace tygrů žije často v malých rezervacích, které nejsou vzájemně propojeny.

Na konferenci v Kataru se jednalo o komerčních tygřích farmách v Číně, jejichž majitelé chtějí obchodovat s produkty z těchto zařízení. Tvrdí, že povolením prodeje výrobků z tygřích farem se sníží pytláctví a nelegální obchod s jedinci z přírody. Adam Kurz, vedoucí Sam. oddělení CITES na AOPK ČR uvedená tvrzení komentuje: „Je obtížné tvrdit, že chov tygrů na komerčních farmách přispěje k nárůstu populací tygra v Číně. Tato zařízení jsou převážně komerční a značná část chovaných tygrů jsou hybridi.“

Odborníci na ochranu tygrů se sejdou na samostatném jednání letos v září ve Vladivostoku. Cílem bude specifikovat konkrétní kroky vedoucí k nárůstu celosvětové populace tygrů.

Tygr patří k jednomu ze 600 druhů živočichů uvedených v příloze I Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, zkráceně CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Mezinárodní obchod s tygrem je tedy zakázán a je povolován jen výjimečně. Na dodržování Úmluvy dohlíží v rámci České republiky Ministerstvo životního prostředí ČR spolu s krajskými úřady, a jsou tak výkonnými orgány CITES. Vědeckým orgánem CITES je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Funkci kontrolních orgánů zastává Česká inspekce životního prostředí, Celní správa a Policie ČR.


Kontakt pro novináře:
Adam Kurz, odd. CITES – adam.kurz@nature.cz, tel. 724 177 677
Silvie Ucová, odd. CITES – silvie.ucova@nature.cz, tel. 724 309 570
Jitka Kozubková, odd. práce s veřejností – jitka.kozubkova@nature.cz tel: 724 223 295


Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Nuselská 39, Praha 4, 140 00, tel. e-mail: aopkcr@nature.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist