Michal Štingl "> U příležitosti Evropského dne parků zazněla kritika - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/u-prilezitosti-evropskeho-dne-parku-zaznela-kritika
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: U příležitosti Evropského dne parků zazněla kritika

25. května 2002 | Děti Země
Autor: Michal Štingl
Petice, kterou dnes mohou občané podepisovat ve Svatém Janu pod Skalou kritizuje přistup Správy chráněné krajinné oblasti Český kras a její přílišnou benevolenci k těžebním aktivitám. K dnešnímu dni je v Chráněné krajinné oblasti Český kras připravena celá řada akcí pro věřenost u příležitosti Evropského dne parků. Na jejich konání se podílí i občanské sdružení Děti Země. Jeho aktivisté budou ve Svatém Janu pod Skalou pořádat výstavu o negativních dopadech těžby na krajinu a sbírat podpisy občanů pod následující petici.


Petice za důslednější ochranu Českého krasu před těžebními aktivitami
30 let - nejvyšší čas na dospělost

Ve Svatém Janu pod Skalou 25. 5. 2002
Petiční výbor:
Michal Štingl (rč.: 760103/0195), Martina Pokorná (r.č.: 805526/0609), Pavla Vintrová (r.č. 685113/1001)

Adresováno: Správa CHKO Český kras, Ministerstvo životního prostředí, Krajský úřad Středočeského kraje, Správa chráněných krajinných oblastí ČR, Český báňský úřad

U příležitosti Evropského dne parků, který je v Českém krasu slaven zároveň s třicátým výročím založení této chráněné oblasti, se obracíme na státní orgány ochrany přírody s následující výzvou. Správa Chráněné krajinné oblasti Český kras prokazuje značnou benevolenci k aktivitám těžebních společností a ochrana přírody v konfliktu se zájmy těžaře zdaleka není důsledná.
* Vysokoprocentní vápence z geologicky unikátního koněpruského ložiska jsou ve velkém likvidovány pro stavebnictví a odsiřování elektráren, ačkoliv je možné pro tyto účely používat surovinu o horší kvalitě a z jiných lokalit.
* Celkový objem vytěžené suroviny v CHKO Český kras představuje trojnásobek kritického zatížení (!), které udává Geofond České republiky v tunách na kilometr čtvereční ročně. Od roku 1995 soustavně vzrůstá toto zatížení až na alarmujících 28 tis. t/km2.
* Společnost Velkolom Čertovy schody usiluje o další navyšování ročního objemu těžby, ačkoliv již současný stav je předními geology označován za zločinný. Po milionech tun zde mizí cenná paleontologická a geologická památka, která se vytvářela usazováním schránek mořských živočichů před čtyřmi sty miliony let a již nikdy se nemůže znovu obnovit.
* Zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje těžbu ve druhých zónách chráněné oblasti. Již nyní však ve východní části velkolomu probíhá těžba v těchto druhých zónách. Existují signály, že těžař vyvíjí nátlak na orgány státní správy, aby byly druhé zóny překlasifikovány na třetí, a těžba tak právně umožněna. Pokud k tomu skutečně dojde, nemůže být větší ukázky podřízenosti správy chráněné oblasti těžebním společnostem.
* Lom Homolák je zavážen nevyužitou surovinou z těžby vápenců ve Velkolomu Čertovy schody, ačkoliv jsou tím prokazatelně ohrožováni chránění živočichové (např. ještěrka obecná a užovka obojková).
* Otřesy z odstřelů narušují stabilitu Koněpruských jeskyní a podle provedených sond dochází k jejich postupnému poškozování.
* V předpolí Velkolomu Čertovy schody došlo v loňském roce k nezákonné likvidaci dřevin a keřového porostu. Děje se tak s tichým souhlasem těžaře a za nezájmu orgánů státní správy.
* Již několik let trvá neúspěšná snaha o vyhlášení nové přírodní rezervace Voskop, jejíž plocha se nachází uvnitř dobývacího prostoru Velkolomu Čertovy schody. Záměr přírodní rezervace Voskop byl oznámen na začátku roku 2001 a do dnešní doby nebyla vyhlášena, přestože v běžných případech trvá období od oznámení záměru do vyhlášení dva měsíce.
* Celková plocha dobývacích prostorů v CHKO Český kras zaujímá asi 7%, což je s jinými CHKO nesrovnatelné.

Toto jsou jen některé z řady závažných argumentů proti těžbě, kterou v současné podobě nelze nazvat jinak, než drancováním krajiny. Žádáme zodpovědné orgány státní správy, aby písemnou formou reagovali na jednotlivé argumenty této petice, ale především přestaly tolerovat rozsáhlou těžbu v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Třicet let od jejího založení je k tomu nejvyšší čas. Dosavadní přístup je nezodpovědný a vzhledem k ochraně přírody nepřijatelný.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist